Většina Čechů očekává od cizinců, že se co nejvíc přizpůsobí
Naprostá většina dotázaných Čechů je přesvědčená o tom, že cizinci, kteří chtějí žít v Česku, se mají přizpůsobit zdejším zvyklostem. Vyplývá to z aktuálního šetření Centra pro výzkum veřejného mínění.
Víc než polovina oslovených si myslí, že snaha o začlenění cizinců do většinové společnosti by měla být co největší. O částečné přizpůsobení stojí zhruba třetina respondentů.
„Obecně pro českou veřejnost je nejdůležitější, aby cizinci hovořili česky a pracovali v České republice. To jsou ty hlavní a klíčové aspekty toho, co česká veřejnost požaduje,“ komentoval výsledky průzkumu ve Stalo se dnes Martin Buchtík z Centra pro výzkum veřejného mínění. Interpretací těchto zjištění může být podle něj více.
„Z našeho pohledu je to především proto, aby cizinci ukázali dobrou vůli nebo ochotu se učit jazyku a najít si zde práci, zkrátka se celkově aklimatizovat,“ poznamenal sociolog.
Výsledky průzkumu ve Stalo se dnes přiblížil Martin Buchtík z CVVM Sociologického ústavu Akademie věd
Třetím nejdůležitějším kritériem z pohledu Čechů je to, aby cizinci žijící v naší zemi znali českou historii a kulturu. Za důležité to považují asi dvě třetiny veřejnosti.
37 procent lidí si podle zmíněného průzkumu si myslí, že snadnější to budou mít cizinci se světlou barvou pleti. „Ovšem je nutné podotknout, že ze všech těch kritérií, která jsme dotazovali a kterých je asi 10, je toto kritérium nejméně důležité,“ podotkl Buchtík.
Nejnovější průzkum CVVM také ukázal, že mírně ubylo lidí, kteří si myslí, že by se cizinci měli snažit o maximální přizpůsobení. Naopak přibylo těch, kterým by stačila i jenom částečná snaha. Podle Buchtíka se ale toto zjištění nedá vyložit tak, že se česká společnost stává tolerantnější.
„Česká společnost se nestává příliš tolerantnější . Za posledních 10 let se ta čísla výrazněji nezměnila, i když je pravda, že od předchozího roku je tady mírný pokles těch, kteří by potřebovali, aby se cizinci přizpůsobili co nejvíce,“ konstatoval Martin Buchtík z Centra pro výzkum veřejného mínění.