Většina Čechů o dovolené pracuje. Není to vždy na škodu, tvrdí psychologové
Většina lidí si bere s sebou na dovolenou notebook nebo tablet a podle průzkumu společnosti Intel dokonce každý druhý ve svém volnu vyřizuje pracovní záležitosti, hlavně přes e-mail. Někteří psychologové si ale myslí, že to nemusí být vždy problém.
Přístup na internet si většina lidí na dovolené neodepře a spousta zaměstnavatelů automaticky očekává, že pracovník bude dostupný i mimo kancelář.
Práci pak častěji řeší muži než ženy. „Je to 62 procent mužů a 51 procent žen. Muži jsou v práci aktivnější, častěji kontrolují e-maily,“ říká Pavel Svoboda ze společnosti Intel.
Více než polovina Čechů nedokáže na dovolené ignorovat pracovní e-maily. Ne vždy to ale musí být problém, myslí si psychologové
Psychology tak vysoké číslo nepřekvapuje. Podle nich je na jednu stranu důležité si od práce na dovolené odpočinout, na druhé straně upozorňují, že někteří lidé můžou být bez kontaktu s e-mailovou schránkou ještě více nervózní a ve stresu.
„Má-li ta situace vést k tomu, že bude člověka výrazně stresovat to, co ho čeká za 10, 12 nebo 14 dní, může ve finále napáchat více škody, než když tomu průběžně alespoň trochu uleví,“ vysvětluje Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze.
Podle psychologa Dalibora Špoka ale může rostoucí trend znamenat také to, že lidé chtějí být i na dovolené připraveni na krizové situace:
„Já ty dvě třetiny chápu tak, že spousta těch lidí má notebook či tablet pro případ krize. Docela rozumím tomu, že pokud přijde náhlý telefonát z práce, tak se daleko snadněji zorientují ve svých souborech nebo na svém počítači, než kdyby se museli vzdáleně připojovat z nějakého cizího.“
Workoholici, vypněte!
Problém ale nastává, když už kontrola a vyřizování elektronické pošty zasahuje do rodinných vztahů a narušuje program dovolené.
„Ten člověk dělá tyto aktivity v naprosto extrémní míře. Když jde do kina, nudí se. Když si má povídat se známými u táboráku, také se nudí. Proto takový člověk vyhledává aktivity i na dovolené a nedá si pokoj,“ popisuje psycholog Jeroným Klimeš.
Přepracovanost a neschopnost vypnout ani ve volných chvílích může podle psychologa Dalibora Špoka vést až k takzvanému syndromu vyhoření
U závislých na práci proto psychologové doporučují, aby ve svém volnu úplně vypnuli mobilní telefon a další komunikační zařízení.
Tlak, přepracovanost a neschopnost vypnout ani po práci, o víkendu, či na dovolené ale také může podle psychologa Dalibora Špoka vyústit v takzvanou nemoc západní společnosti, syndrom vyhoření.
„Opravdu geometrickou řadou přibývá takzvaného vyhoření. To znamená spíše psychických projevů, nebo totálního zhroucení a demotivace, kdy jeden den už zkrátka nevstanete do práce. Na to se samozřejmě nabalují i třeba další somatické nemoci,“ tvrdí Špok.