Ve sněmovně začíná bitva o vládní důvěru
Vládní koalici čeká ve sněmovně hlasování o důvěře kabinetu Stanislava Grosse. Začíná schůze dolní komory. Jde o hodně a sociální demokraté chtějí mít jistotu, že kabinet potřebnou většinu hlasů skutečně získá. Proto přistoupili i ke krajnímu řešení a do parlamentu nechají přivézt své dva nemocné poslance - Hanu Orgoníkovou a Miloslava Vlčka. Koaliční strany by tak ve Sněmovně měly mít většinu a jejich vedení tvrdí, že všichni jejich poslanci novou vládu jednohlasně podpoří. Není ale jasné, zda o důvěře kabinetu bude hlasovat už dnes nebo až ve středu.
Ještě před začátkem schůze svolal předsedy parlamentních stran předseda sněmovny Lubomír Zaorálek. Probrali nejen program vlády, ale především to, jak zvýšit důvěryhodnost parlamentu. Důvod? Aféra Kořistka. Unionistický polanec obvinil ODS, že ho chtěla zkorumpovat. Podobné věci politikům škodí, tvrdí Zaorálek. "Diskreditují jak sněmovnu, tak politické strany, takže mám dojem, že by měl být společný zájem ty věci vyjasnit." Předda lidovců Miloslav Kalousek s tím ale zásadně nesouhlasí. "Absolutně odmítám, že by sněmovna tím, co zveřejnil pan Kořistka, ztratila důvěryhodnost."
Předseda ODS Topolánek při příchodu odmítl s novináři mluvit. Poslanci jeho strany se už od 10 hodin radí, co a jak dál. Miroslav Grebeníček za komunisty říká, že "na tahu je policie, ale já teď nevím, jestli má pan Kořistka pravdu."
Unionista Kořistka před začátkem klíčového hlasování o důvěře vládě trvá na svém. "Mám obavy o svou bezpečnost a tady to nebudu víc specifikovat." Na rozhodující hlasování o dalším osudu vlády by mělo dojít ještě dnes večer nebo zítra, podle počtu poslanců, kteří budou chtít ještě předtím mluvit.
Šéf Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek se také shodl s předsedy parlamentních stran na nutnosti vytvoření etického kodexu zákonodárce, který by měl stanovit určitá pravidla chování poslanců a senátorů.
Sociální demokraté se rozhodli, že kvůli hlasování o důvěře vládě sáhnou ke krajnímu kroku; do sněmovny nechají přivézt i své dva dlouhodobě vážně nemocné poslance - Hanu Orgoníkovou a Miloslava Vlčka. Jejich takzvané vypárování totiž opozice zatím odmítla potvrdit. I přesto ale ČSSD chce mít jistotu, že koaliční kabinet potřebnou většinu hlasů skutečně získá - k čemuž by právě přítomnost obou nemocných měla přispět. Vládní strany tak mají velkou šanci důvěru pro svůj vládní tým nakonec přece jen získat.
Zatím naposledy přivezli k hlasování ve sněmovně na jaře Cyrila Svobodu z nemocnice na vozíku. Teď slíbila podobně zachránit koalici Hana Orgoníková. "Je to domluvené tak, že ji přiveze její asistent, jen na dobi hlasování," říká předseda poslaneckého klubu ČSSD Petr Ibl. Orgoníková je v nemocnici, telefon v pondělí nebrala. "Je v nemocnici, už je to lepší, a měla by být brzo propuštěna," uvedla její dcera.
Díky Orgoníkové tak sociální demokraté v pondělí ústy Ibla hlásí: "Budeme mít 70 přítomných poslanců." Podobně se vyjadřují i kluby menších koaličních stran. Někteří vládní poslanci sice mají stále připomínky k programu vlády. Třeba Jak Kavan k zahraniční politice, nebo Miloš Kužvart k ekologii, ale stranické špičky koalice jsou přesvědčené, že důvěru vládě dají všichni její poslanci.
Na svém "ne" však trvá celá opozice. Jak komunisté, tak i občanští demokraté ji tvrdě kritizují a už dopředu prohlašují, že ji nepodpoří. Šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý dokumentu vytýká, že je velmi nekonkrétní a neřeší klíčové problémy země. "Je to strašně mnoho krásných slov, ale bohužel o ničem. Je to text který se vyhýbá hlavním problémům země. Nejsou tam žádné nástroje, které by mohly vyřešit to hlavní, a to zaostávání hospodářského růstu České republiky za ostatními novými členskými zeměmi neřeší nezaměstnanost, ani rychlé zadlužování státu."
Tlustý také kritizuje populismus u některých úlev obyvatelstvu, jako je například sleva na dani pro rodiny s dětmi. "Zároveň to vypadá v tom textu, že jen zavedení slevy na dani bude znamenat zrušení odpočitatelné položky. Není tam napsáno, jestli v plné výši nebo v částečné výši. Není tam napsáno, jak velká bdeu ta sleva na dani. Nevypočítá si nikdo nic, ale velmi pravděpodobně ten celý koncept povede k tomu, že všichni lidé ztratí celou nebo část odčitatelných položek a získají slevu na dani jenom vybraní lidé."