Fischer do žádného klubu nevstoupí, do čela Senátu chce Hampla. ‚Potřebujeme silného předsedu,‘ řekl
Senátor, diplomat a bývalý prezidentský kandidát Pavel Fischer nevstoupí do žádného senátorského klubu. Rozhodl se tak v úterý dopoledne po sérii vyjednávání s frakcemi, které ho podporovaly, tedy s kluby Starostů a TOP 09, ODS a KDU-ČSL. Chce s nimi ale nadále spolupracovat.
Za nejlepšího kandidáta na budoucího předsedu horní komory považuje Fischer nynějšího šéfa senátního evropského výboru Václava Hampla (za KDU-ČSL). „Potřebujeme silný a pevný Senát a také silného a pevného předsedu,“ řekl Fischer novinářům. Jeho první volbou je Hampl. S dalšími případnými kandidáty se ale chce ještě sejít.
Prezident by se měl vrátit na hrací hřiště. Teď je v ofsajdu, tvrdí Pavel Fischer
Číst článek
Hampl by podle dosavadních informací mohl být konsenzuálním kandidátem v případě, že by žádná frakce neměla v Senátu výraznější převahu, a tím i právo nominovat šéfa horní komory.
Zatím je početně nejsilnějším klub Starostů a nezávislých s 18 členy, ODS má jistých 16 senátorů a klub KDU-ČSL a nezávislí 15 senátorů. Hampl by patrně získal podporu i z šestičlenného Klubu pro liberální demokracii - Senátor 21.
Občanští demokraté, kteří do čela Senátu navrhují jeho dosavadního místopředsedu Jaroslava Kuberu, mají své nové senátory představit ještě v úterý odpoledne. Starostové do vedení Senátu nabízejí nejméně tři adepty - Zbyňka Linharta, Jiřího Růžičku a Petra Holečka.
Pravděpodobné je tak to, že v čele Senátu v půli listopadu skončí sociální demokrat Milan Štěch. ČSSD v letošních volbách dokázala ze 13 mandátů obhájit jediný a bude mít 13 členů. Také vládní ANO získalo jen jednoho senátora, a má tak sedmičlenný klub.