V Praze se dnes volí nový předseda ODS
Víkendový kongres ODS vrcholí. Právě dnes se na něm volí nový předseda strany na další 2 roky. Na funkci kandidují dosavadní šéf strany, premiér Mirek Topolánek a současný první místopředseda, pražský primátor Pavel Bém. Voleb na místa pěti místopředsedů se účastní 12 kandidátů. Podle Béma musí ODS najít novou cestu, která dovede stranu k vítězství v příštích parlamentních volbách. Situaci ve straně přirovnal k autu, které ztratilo směr.
Větší podporu má předseda ODS Topolánek, stojí za ním drtivá většina krajů, místopředsedu Béma podržela jen jeho Praha. Delegáti kongresu budou hlasovat i o tom, jestli mají zavázat zákonodárce z řad ODS k odmítnutí Lisabonské smlouvy, reformující Evropskou unii.
Šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř se nepřiklání k tomu, aby dva roky před parlamentními volbami strana svého lídra, tedy Mirka Topolánka, změnila: "Chtěl bych varovat před sebezničující depresí z prohraných voleb. Ani laciná výměna trenéra nebo kapitána často k žádnému pozitivnímu efektu nevede - ani ve sportu."
I když to bude volba tajná, někteří delegáti už mají jasno. Patří k nim i poslanec Boris Šťastný: "Jsem rozhodnutý koho budu volit. Je to určitě Pavel Bém, protože reprezentuje změnu ve vedení Občanské demokratické strany. Představuje šanci na to v budoucnu uspět ve volbách. A ti, kteří chtějí volit jiného kandidáta, by si měli toto vážně uvědomit. Protože za současného vedení se nám nedaří přesvědčit veřejnost a získat jí na naší stranu. To dokládají prohrané krajské a senátní volby."
Často nesouhlasící poslanec Vlastimil Tlustý bude dokonce uvažovat o tom, jestli má v řadách ODS dál zůstat. V nadcházející volbě šéfa strany a místopředsedů chce proto podpořit hlavně nové tváře. Není podle něj pak vyloučené ani to, že řada delegátů nebude chtít volit ani jednoho z dosavadních kandidátů na předsedu:
"Byl bych raději, kdyby se ten problém nezužoval na souboj Topolánek versus Bém. Východiskem by byla nějaká třetí osoba, která se bohužel nepřihlásila, nekandiduje. Pro řadu lidí bude z téhle situace jednoduché východisko: Nechtějí-li ani Topolánka ani Béma, tak podpoří někoho jiného - jinými slovy odevzdají prázdný hlasovací lístek. Myslím si, že všichni vědí, že v žádném případě Mirka Topolánka nepodpořím. V téhle situaci si myslím, že nám nic jiného než Bém nebo prázdný lístek nezbývá."
Následovat bude volba druhého muže strany, tedy prvního místopředsedy. Ve hře jsou zatím čtyři kandidáti: Ministr vnitra Ivan Langer, bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl, pražský zastupitel David Vodrážka a bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský. Ten Radiožurnálu řekl, jaké kroky by v této roli udělal:
"Nemířím do vlády. Hlavně, aby začala fungovat komunikace mezi regiony, začala příprava na volby. Hlas ODS aby nenahrazovala ministerstva nebo Úřad vlády, protože teď to tak vypadá - že ODS neexistuje, jsou jen vyhlášení Úřadu vlády. Začít připravovat strategii na volby parlamentní v roce 2010."
Topolánek a Bém dopoledne naposled přesvědčovali delegáty
Oba kandidáti Mirek Topolánek i Pavel Bém vystoupili dopoledne před delegáty kongresu Občanské demokratické strany s kandidátskými projevy. Topolánek při své kandidatuře vyzval členy ODS hlavně k tomu, aby neztráceli po prohraných volbách hlavu:
"Nevstupujeme do lehkého období. Proto potřebujeme silného lídra, kompaktní tým a elementární jednotu. Nepotřebujeme v čele někoho, kdo myslí jen na sebe, kdo nemá vlastní názor, kdo cestou na vrchol nenese zátěž - jen rozdává úsměvy do kamer. I v politice jsou vrcholoví lezci a šerpové. Všichni mají své role, jsou na sobě závislí, úspěch i neúspěch je společný. Pečlivě si ale vybírají, s kým půjdou na jedno lano."
Úspěchy, kterých dosáhl v ODS i na pražském magistrátu a vize dalšího fungování občanských demokratů ve vládě - tím se druhý kandidát na křeslo předsedy ODS Pavel Bém snažil zaujmout své spolustraníky. Upozornil na rozdělení strany a vyzval k prosazování čistě pravicové politiky. Delegátům zopakoval svůj záměr - vytvoření menšinového kabinetu ODS bez koaličních partnerů:
"Pokud se toto stane, prezident demisi s ohledem na české předsednictví okamžitě přijme a pověří premiéra sestavením nové vlády. Premiér navrhne menšinovou vládu ODS a prezident ji jmenuje ještě před začátkem nového roku. Vláda se ujme funkce do 30 dnů, požádá o důvěru a získá ji. V případě nevyslovení důvěry vládne v demisi - i to jsme přece zažili."
Šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř se před volbou nepřikláněl k tomu, aby dva roky před parlamentními volbami strana svého lídra, tedy Mirka Topolánka, změnila: "Chtěl bych varovat před sebezničující depresí z prohraných voleb. Ani laciná výměna trenéra nebo kapitána často k žádnému pozitivnímu efektu nevede - ani ve sportu."
Kongres ODS poznamenalo odstoupení čestného předsedy Václava Klause
Prezident Václav Klaus se rozešel se stranou, kterou zakládal. V sobotu se na kongresu Občanské demokratické strany v Praze-Vysočanech definitivně vzdal titulu čestného předsedy. Už delší dobu má prý totiž nemalý problém identifikovat se s celou řadou postojů největší vládní strany. ODS se podle Klause stala stranou politického středu.
Delegáti kongresu ODS také v sobotu mnoho hodin vedli politickou debatu. Především v ní mluvili o příčinách a důsledcích nedávného volebního debaklu, hodnotili podíly viny jednotlivých členů ODS i strany jako celku. Hledali cesty nápravy, ale většinou v obecné rovině. Několik řečníků však přece jen obvinilo především šéfa strany Mirka Topolánka. Jiní ho naopak chválili. Diskuse se proti původnímu záměru skončit ve 21 hodin protáhla až do 22:45.
Je podle vás dobře, že se Václav Klaus vzdal funkce čestného předsedy ODS? Hlasujte v naší anketě!