V některých městech visí figuríny oběšenců, mají připomínat nebezpečí komunismu
Do předčasných voleb zbývají tři dny a kromě klasických politických kampaní vrcholí i kampaně negativní. V některých městech se objevily figuríny oběšenců s červenou oprátkou kolem krku a s nápisem "Šel proti KSČ(M)" na hrudi. Rozvěsili je aktivisté z občanského sdružení Dekomunizace a oběšenci mají symbolizovat oběti politických procesů z dob komunistického Československa.
Papírové figuríny oběšenců visí od pěti hodin od rána v Praze na Klárově, v blízkosti Poslanecké sněmovny. Stejné figuríny jsou také v Jihlavě a Hradci Králové a objevit by se měly i v Táboře. Za akcí stojí občanské sdružení Dekomunizace.
„Slibujeme si od akce to, že občané ČR znovu vezmou v úvahu to, co by je mohlo po volbách čekat, dostatečně se nad tím zamyslí a půjdou volit s rozumem,“ vysvětlil člen sdružení Dekomunizace Ondřej Matyáš.
V Praze a dalších městech se objevily figuríny oběšenců, mají varovat před nebezpečím komunismu. Hosty polední publicistiky byli Ondřej Matyáš z občanského sdružení Dekomunizace a Jiří Dolejš z KSČM.
Sdružení na webových stránkách píše, že jeho cílem je "zbavit Komunistickou stranu a její členy podílu na moci v Česku neustálým nenásilným připomínáním zločinů této ideologie veřejnosti". KSČM podle sdružení pokračuje ve stopách předlistopadové KSČ a nikdy se od jejích skutků nedistancovala.
„KSČM se jasně distancovala od zneužívání moci a politických procesů justičních vražd v 50. letech. A ti, kteří toto vytahují, nemají argumenty k přítomnosti a utíkají se k minulosti,“ myslí si místopředseda KSČM Jiří Dolejš.
„Myslím, že duel pravice - levice je to, o čem bychom měli přemýšlet a nenechat se odpoutávat takzvanou morální panikou těsně před volbami od skutečných témat,“ tvrdí Dolejš.
Podle Matyáše má občanské sdružení Dekomunizace na akci řadu reakcí. „Většinou se nám ozývají lidé z regionů, kteří chtějí stejné figuríny, aby na obdobný problém upozorňovali v jejich městech,“ upřesnil.