V karlovarské nemocnici to vře
Loni ztráta přes 50 milionů korun, dluhy dodavatelům ve výši 350 milionů. Tak vypadá hospodaření krajské nemocnice, kam spadají nemocnice v Karlových Varech, Sokolově a Chebu. Dodavatelé čekají na proplacení faktur už od loňského podzimu a nelze se tedy divit, že hrozí zastavením dodávek.
Plíživá redukce zdravotnické péče a nespokojený personál. Taková je podle Petra Igaze z Lékařského odborového klubu situace v karlovarské nemocnici. Tvrdí, že například čekací lhůty na operace se prodlužují:
Situaci v karlovarské nemocnici mapovala s mikrofonem Českého rozhlasu reportérka Lucie Husárová
„Když si objednávají praktičtí lékaři hospitalizaci třeba na interním oddělení, nebo někteří lidi, když přijdou na internu s nějakým problémem, tak už se někdy stane, že jim řekneme, ať prostě přijdou buď příští den, nebo až po víkendu.“
Odchody lékařů
Problémem jsou podle Igaze i přetrvávající odchody lékařů a rozpad odborných týmů. Ředitel pro lékařskou péči Ilja Horník to popírá:
„Pokud bychom v určitých personálních souvislostech prodlužovali termín, tak je to pouze k elektivním, neboli plánovaným úkonům. To znamená, že plánovanou operaci kýly, žlučníku a podobně, můžeme o měsíc, dva odložit podle stavu, jak jsme to schopni naplánovat,“ uvedl Horník
Lékařka karlovarské nemocnice Dagmar Grančevová však říká, že lékaři ve skutečnosti poskytují zdravotní péči na úkor volného času: „Byli jsme vysláni, když byla krize personální, do Sokolova v loňském roce, kam jsme vlastně dojížděli ve svém volném čase, a ještě jsme pracovali v karlovarské nemocnici. Je to opravdu personálně našponované,“ posteskla si Grančevová.
Personální krize v Sokolově
Kvůli nedostatku lékařů se ovšem situace v sokolovské nemocnici zkomplikovala i nyní. Na oddělení ARO musí dočasně omezit část svých služeb, aby se mohlo operovat.
Krajští radní, kteří nemocnici řídí, spoléhají nyní na nového ředitele. Je jím Zdeněk Horák. I on nedostatek personálu připouští, nicméně situace je podle něho řešitelná:
„Chybí lékaři některých odborností, ale já si myslím, že je to situace, která půjde řešit zastupováním na nějakou týmovou spolupráci. A současně plánujeme u ostatních odborností - ne lékařů - udělat personální audit,“ uvedl Horák.
Horní Slavkov nečekal
Problém se zdravotnickou péčí je ovšem v kraji komplikovanější. Chybí i praktičtí lékaři. Například v Horním Slavkově musela radnice rozvážet nemocné do okolí. Pak založila příspěvkovou organizaci a doktora zaměstnává.
„My jsme tu ordinaci kompletně vybavili a lékaře se nám podařilo sehnat. Začínali jsme na nule a v současné době už máme 1 500 pacientů,“ řekla Jana Vildumcová, starostka Horního Slavkova.