V Česku bylo zatím uloženo 17 trestů domácího vězení
Probační a mediační služba představí svoji budoucí roli při zajišťování nových alternativních trestů, především trestu domácího vězení. Domácí vězení zavedl od ledna nový trestní zákoník.
Pracovníci probační a mediační služby mají odsouzené hlídat do té doby, než začnou fungovat elektronické náramky.
V Česku už v domácím vězení je, nebo na něj čeká, 17 lidí. Radiožurnálu to potvrdil ředitel Probační a mediační služby Pavel Štern:
O deseti letech činnosti probační a mediační služby mluvil Pavel Štern na Rádiu Česko
„V tuto chvíli je uloženo 17 trestů domácího vězení, z toho devět již je nařízeno. U těch ostatních se čeká buď na nařízení výkonu trestu, nebo ještě třeba na právní moc.“
"Celkem osmačtyřicetkrát byla střediska probační mediační služby vyzvána, aby realizovala takzvané předběžné šetření před uložením trestu domácího vězení, což je velice důležitá činnost, která pro soud zjišťuje a mapuje podmínky pro uložení trestu domácího vězení u konkrétního obviněného,“ doplnil Štern.
Podle něj čeští soudci zatím k tomuto trestu přistupují opatrně, mimo jiné i proto, že doposud nefunguje elektronický monitoring odsouzených.
„Na začátku roku byli soudci také poměrně značně zaměstnáni mnoha dalšími změnami v rámci trestního zákoníku. Ale zaznamenáváme sice pomalý, však trvalý postupný nárůst těch ukládaných trestů,“ poznamenal ředitel probační a mediační služby na Rádiu Česko.
Probační a mediační služba funguje v Česku už deset let. Dnes si to připomene slavnostním shromážděním v Praze. Jejím hlavním úkolem je příprava a organizace alternativních trestů u méně závažných trestných činů. Pracuje nejen s pachateli, které se snaží začlenit zpět do společnsti, ale i s oběťmi trestné činnosti.