Ústavní soud odmítl návrh ČSSD na předběžné opatření k zákonu o církevních restitucích
Smlouvy státu s církvemi o majetkovém vyrovnání zatím platí bez omezení. Plénum Ústavního soudu totiž odmítlo návrh na předběžné opatření, kterým chtěli sociálnědemokratičtí poslanci smlouvy zablokovat až do doby, kdy bude posouzena platnost samotného restitučního zákona.
Sociální demokraté rozhodnutí Ústavního soudu respektují. Podle poslance ČSSD Stanislava Křečka může další kroky ve věci církevních restitucí podniknout až příští vláda.
„Podle mě byly právní postupy vyčerpány a podle mého další kroky, které by se v této věci měly dělat, musí udělat příští vláda, která přijde z voleb. Musí se na tu otázku znova podívat, znova zvážit její možnosti,“ uvedl.
Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek považuje rozhodnutí soudu za nešťastné. „To, že se tomu nepodařilo zabránit, stále znamená, že bude probíhat jednání Ústavního soudu nad stížnostmi, a my ten výsledek neznáme, a tohle může dopadnout na podobu zákona, který se právě už realizuje,“ upozornil.
Důvod odmítnutí předběžného opatření je čistě formální – v tomto typu řízení je Ústavní soud vydat nemůže. Naopak samotný zákon bude projednán urychleně, ovšem i tak verdikt padne v řádu měsíců.
K Ústavnímu soudu totiž dnes dorazila žaloba na prezidenta Václava Klause, která ho viní z velezrady. Rozhodování o tom, zda se jí bude soud věcně zabývat, má teď jasnou prioritu.
„Ústavní žalobu projednává Ústavní soud přednostně před všemi ostatními návrhy, to znamená v tomto okamžiku pro Ústavní soud nemá jiné řízení vyšší prioritu, než je právě řízení o žalobě senátu,“ potvrdil Vlastimil Göttinger z Ústavního soudu.
Nečas zákon o církevních restitucích hájí
Na Ústavním soudu ležely hned tři žádosti o zrušení zákona o církevních restitucích. První podala z iniciativy Věcí veřejných skupina senátorů, druhý poslanci ČSSD a třetí zákonodárci KSČM s podporou části sociálních demokratů. Druhý a třetí návrh soud formálně odmítl, bude se věcně zabývat jen tím prvním.
Podnět Věcí veřejných žádá podle bývalého předsedy strany Radka Johna především právní záruky a hospodárnost nakládání s majetkem.
„Právě to jsou největší rizika vládního kroku, která mohou ohrozit další vývoj české společnosti. Jsem přesvědčen, že Ústavní soud bude rozhodovat o stabilitě a spravedlnosti českého politického uspořádání. I z tohoto důvodu věřím ve velmi zodpovědné rozhodování Ústavního soudu,“ vysvětlil.
Premiér Petr Nečas z ODS ale za zákonem o církevních restitucích stojí. „Je to platný zákon, účinný zákon. Postupovali jsme přesně v souladu s právními předpisy,“ uzavřel.