Ústavní soud je podle Zemana na pokraji kolapsu a je nutné ho stabilizovat

Soudkyni Nejvyššího správního soudu Miladu Tomkovou a profesory právnických fakult Jaroslava Fenyka, Vladimíra Sládečka a Jana Filipa navrhl prezident Miloš Zeman na nové soudce Ústavního soudu. Právě o nich hlasuje Senát, který je musí odsouhlasit, aby je prezident mohl do funkcí jmenovat. Pokud by je senátoři odmítli, pro Ústavní soud by to znamenalo vážný problém.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání Senátu se účastní i prezident Miloš Zeman

Jednání Senátu se účastní i prezident Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek

V krátkém projevu na schůzi Senátu prezident Miloš Zeman řekl, že Ústavní soud je na pokraji kolapsu a je nutné ho stabilizovat.

„Chybí tam tři a v nejbližší době dokonce čtyři ústavní soudci, takže by ani potom nemohlo zasedat plénum,“ řekl Zeman.

„Je to asi vůbec nejkvalifikovanější a nejprestižnější práce, která v této zemi pro právníka existuje,“ myslí si jeden z kandidátů Jan Filip.

„Já jsem nabídku pana prezidenta vzala se vší vážností, protože mám za sebou kariéru téměř třiceti let právníka, který sloužil státu. Nejprve na ministerstvu práce a sociálních věcí 17 let, nyní 10 let jako soudkyně Nejvyššího správního soudu,“ řekla ke své kandidatuře Milada Tomková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Miloš Zeman vystoupil na schůzi Senátu

Nové kandidáty vybíral Zeman mimo jiné na základě odborných konzultací s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským, s předsedou Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou, s předsedkyní Nejvyššího soudu Ivou Brožovou a s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem.

Kandidáti se už v Senátu představili ve výborech i stranických klubech. Některým senátorům z ODS vadí minulost Jaroslava Fenyka, který se stal v roce 1987 vojenským prokurátorem. O jejich výhradách ví i místopředseda strany a ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

„Opravdu nerad bych říkal jakýkoli svůj osobní názor, ty výhrady v ODS samozřejmě jsou a jsou logické, protože povolání vojenského prokurátora za minulého režimu v ODS prostě popularity nabýt nemůže,“ myslí si Blažek.

Opakované uzavírání smluv na dobu určitou projedná Senát

Číst článek

Sám Fenyk to jako překážku nevnímá. „Ústavní soud je velice důležitá instituce a neumím si představit, že bych odmítl nabídku, která tvoří vrchol praxe každého právníka,“ říká Fenyk, kterého se zastává například i místopředseda senátorů ČSSD Jiří Dienstbier:

„Nevím o žádné konkrétní skutečnosti, kde by si pan Fenyk odborně nebo morálně zadal takovým způsobem, aby to bylo na překážku jeho jmenování do Ústavního soudu.“

Fenyk ve vystoupení v Senátu řekl, že chce nabídnout spojení teorie a praxe: „To je snad úplný základ. Chci také, pokud bych byl jmenován, nabídnout odvahu, slušnost, nestrannost a nepodplatitelnost.“

Senát asi všechny kandidáty odsouhlasí

Nejspíš tedy nakonec Senát na všechny čtyři kandidáty kývne. Opak by totiž ochromil práci Ústavního soudu.

Milada Tomková
- soudkyně a odbornice na sociální politiku,
- 1987 až 2003 MPSV,
- 1998 až 2003 členka Legislativní rady vláda ČR,
- soudkyní Nejvyššího správního soudu je 10 let.
Jaroslav Fenyk
- patří mezi odborníky v oblasti trestního práva,
- 1987 vojenský prokurátor,
- 1990 až 1993 Generální prokuratura,
- 1994 pražské Vrchní státní zastupitelství,
- 1995 Nejvyšší státní zastupitelství,
- 1999 až 2005 náměstek nejvyšší státní zástupkyně,
- od r. 2006 advokátní praxe,
- v r. 2010 Právník roku v oboru trestního práva,
- přednáší na českých i zahraničních univerzitách a institutech.
Vladimír Sládeček
- působí na Právnické fakultě UK a Univerzity Palackého v Olomouci,
- asistent bývalého ústavního soudce Vladimíra Paula,
- 1979 až 1983 legislativní a právní odbor Úřadu pro vynálezy a objevy,
- od r. 1990 konzultant v legislativním oboru Kanceláře Federálního shromáždění,
- v r. 2000 byl jedním z kandidátů na funkci ombudsmana.
Jan Filip
- od r. 1995 vedoucí Katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty MU v Brně,
- asistent ústavního soudce Jiřího Muchy (1998 až 2003 asistentem Vojtěcha Cepla).

„Znamenalo by to, že by Ústavní soud zřejmě nemohl dokončit zásadní plenární řízení, která jsou teď na pořadu, jako jsou církevní restituce, zavedení standardu a nadstandardu ve zdravotní péči a tak dále,“ říká generální sekretář Ústavního soudu Ivo Pospíšil.

Také předseda senátorského klubu ODS Jaroslav Kubera si myslí, že Senát všechny návrhy přijme: „Každý senátor se bude rozhodovat podle svého, ale mám pocit, že ti kandidáti Senátem projdou, když se budou hodnotit jejich odborné znalosti.“

Podle klubu ODS by měl být ústavní soud názorově pestrým uskupením odborníků na ústavní právo. „Nikoli sborem přitakávačů jakýmkoli politickým stranám nebo politickým skupinám,“ upřesnil Kubera.

Václavu Klausovi Senát v minulosti několik kandidátů na ústavní soudce odmítl. Podle Kubery nešlo o volbu soudců Ústavního soudu, ale protest proti Václavu Klausovi.

„Václav Klaus leží některým lidem v krku jako rybí kost. To bylo evidentní. Například nezvolili ani pana Koudelku, který byl dlouholetým členem sociální demokracie, a po odborné stránce proti němu také nebyly žádné výhrady,“ dodává Kubera.

V červnu Miloš Zeman předloží Senátu návrh na další čtyři ústavní soudce:

„Budu vycházet ze stejných kritérií jako v tomto prvním případě. Tedy kritéria maximální odbornosti, publikační praxe, pedagogické činnosti, ocenění - například titulem Právník roku, ale i vlastností, které nevstupují do formálních kritérií a jsou možná ještě důležitější, než kritéria formální.“

Zeman ocenil Jaroslava Fenyka, který se podle prezidenta jako jeden z mála dokázal postavit proti nejhanebnější aféře české justice – kauze katarského prince Hámida bin Abdal Sáního.

„Tato občanská odvaha podle mého názoru i tohoto kandidáta plně doporučuje,“ dodal Zeman.

Jana Čermáková, Lucie Husárová 1, Michaela Vydrová, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme