Ministr Pompeo v Plzni položil věnce k památníku osvobození. Součástí návštěvy byla i ochutnávka piva

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo si v úterý v Plzni připomněl 75. výročí konce druhé světové války a osvobození Plzně americkými vojáky v květnu 1945. U památníku Díky, Ameriko! na Americké třídě položil spolu s šéfem české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD) věnce v barvách trikolory. Události přihlížely dvě stovky Plzeňanů, kteří se v okolí sešli s americkými a českými vlaječkami. S některými z nich Pompeo přišel potřást rukou.

Plzeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V krátkém proslovu poděkoval Plzni a jejím obyvatelům za vybudování památníku a za každoroční připomínku amerických vojáků, kteří pomáhali na konci druhé světové války vybojovat svobodu. „Jeden z nápisů (památníku) říká, že nikdy nezapomeneme. Skutečně je tomu tak, touto oslavou dnes udržujeme historii naživu. Mohu si jen představovat obrovskou radost z okamžiku, když americké jeepy a tanky zaburácely do města před 75 lety,“ řekl.

Připomněl také, že před 30 lety tehdejší americká velvyslankyně Shirley Templeová Blacková položila základní kámen památníku společně s prezidentem Václavem Havlem. Tehdy poprvé po desetiletích komunistické moci a sovětské nadvlády si mohli Plzeňané, Češi a Američané otevřeně společně připomenout vojenskou roli USA při osvobození města.

Pompeo i Petříček ve svých proslovech zmínili také americké veterány, kteří každoročně i ve vysokém věku opakovaně navštěvují plzeňské květnové Slavnosti svobody. Petříček zmínil, že je rodák z nedalekých Rokycan, za nimiž vedla demarkační linie, na které se musela americká armáda k Pattonově nelibosti ve vítězné cestě zastavit.

Český ministr vzdal hold jednomu z osvoboditelů města a jihozápadních Čech, příslušníku 2. pěší divize Homeru Coxovi, který zemřel před měsícem ve věku 103 let. „Pan Cox a jeho spolubojovníci nepřišli, aby převzali kontrolu nad naší zemí, ale aby ji osvobodili a zajistili, že budoucí generace jednou budou žít ve svobodě a prosperitě. Je na nás, abychom na památku jejich hrdinství nezapomínali a uctívali je a aby naše generace vzpomínala, na jakých hodnotách oni stáli,“ řekl Petříček.

‚Nejameričtější město‘

Plzeňský primátor Martin Baxa (ODS), který se s ministry setkal v Muzeu generála Pattona i u pomníku, Pompeovi při krátkém rozhovoru řekl, že Plzeň je nejameričtější město v ČR. Pompeo si podle něj s velkým zájem prohlédl Pattonovo muzeum, které je věnované osvobození Plzně americkými vojáky, a zapsal se do pamětních knih, řekl Baxa.

Návštěva obou ministrů pokračovala v plzeňském pivovaru, kde je doprovázely manželky. Emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka přichystal ochutnávku místních piv. „Setkání se uskutečnilo téměř v rodinné atmosféře. Všechna piva, která jsem si připravil, jsme ochutnali. Pan Pompeo se vyjádřil, že pivo, které pil, že je úžasné,“ řekl Berka. Pompeo ochutnal podle sládka Gambrinus a nefiltrovaný Pilsner Urquell, který sám narazil přímo z dřevěného soudku. Od pivovaru dostal americký ministr jako dárek džbán s motivem brány Plzeňského Prazdroje.

Pompeo přiletěl ráno na několikadenní návštěvu ČR, při níž se setká mimo jiné s premiérem Andrejem Babišem (ANO), prezidentem Milošem Zemanem a vystoupí v Senátu. Plzeň byla hlavním bodem jeho úterního programu.

Pompeo měl původně přijet už v květnu na Slavnosti svobody. Město připravovalo velkolepé oslavy 75. výročí osvobození americkou armádou. Kvůli koronavirové pandemii ale nakonec akci, na kterou každoročně přijíždějí desetitisíce lidí, odvolalo. V den, kdy každoročně projížděl městem velký konvoj vojenské historické techniky, město vysílalo osmihodinový živý internetový přenos. Sledovalo ho 45 550 lidí. Většina programu naplánovaného na letošní slavnosti se přesune na příští rok.

Do Plzně přijela americká armáda 6. května 1945. Plzeň byla posledním velkým městem, které v Evropě osvobodila 3. armáda generála George Pattona. Za komunistického režimu si Plzeň nesměla připomínat, že ji osvobodili Američané. První svobodné oslavy se uskutečnily v roce 1990 a od té doby na ně každoročně přijíždějí z USA i veteráni, kteří město osvobozovali.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme