Do Česka přiletí 9. září šéf Pentagonu. Jednat bude o pomoci Ukrajině a bezpečnostní situaci
V pátek 9. září přiletí do Česka americký ministr obrany Lloyd Austin. Oznámilo to tiskové oddělení ministerstva obrany Spojených států amerických. Šéf Pentagonu bude v Praze jednat s ministryní obrany Janou Černochovou i s premiérem Petrem Fialou. Tématem rozhovorů bude pomoc Ukrajině a aktuální bezpečnostní situace, uvedlo ministerstvo.
Setkání podle úřadu naváže na jarní pracovní cestu Černochové do USA, při které jednala mimo jiné o modernizaci české armády. Vláda nedávno rozhodla, že Česká republika začne vyjednávat se Spojenými státy o nákupu stíhacích letounů F-35. Spojené státy také rozhodly, že české armádě darují osm vojenských vrtulníků.
„Návštěva amerického ministra obrany Lloyda Austina je jasným důkazem toho, že Česká republika je vnímána jako spolehlivý spojenec s jasným prozápadním směřováním,“ uvedla Černochová.
Vojenský expert: Nákup F-35 je spíš politický krok, armádě také chybí bojové bezpilotní letouny
Číst článek
Česko chce z USA pořídit 24 moderních letadel F-35 Lightning II. Ty jsou označovány za nejmodernější sériově vyráběný stíhací letoun s potenciálem životnosti 30 až 40 let. Náklady na ně budou ve vyšších desítkách miliard korun, což by byl podle expertů nejdražší armádní nákup moderní historie. Vyjednávání začnou v nejbližší době.
Již dříve ministerstvo obrany rozhodlo o pořízení 12 vojenských vrtulníků, dalších osm Američané české armádě darují. Ve výzbroji nahradí ruské stroje Mi-24/35. Podle neoficiálních informací některé z nich již Česká republika poslala na Ukrajinu. Zástupci Spojených států už dříve ocenili za Česko za pomoc Ukrajině.
Kromě modernizace armády také zástupci ministerstva jednají s americkými protějšky o obranné smlouvě DCA (Defense Cooperation Agreement) mezi Českou republikou a Spojenými státy. Smlouva DCA má právně zajistit případné působení amerických vojáků na českém území.
Samotné nasazení Američanů v Česku nebude pouze na základě této smlouvy možné. Musela by ho totiž, stejně jako v současné době, schválit vláda a následně parlament. Podobný dokument dosud se Spojenými státy uzavřelo 24 členských zemí NATO včetně Slovenska.