Green Deal má i bezpečnostní rozměr, díky válce na Ukrajině to Češi pochopí, věří Špicar

Drtivá většina členských zemí Evropské unie je pro ukončení odběru ropy z Ruska. Až na výjimky by k tomu mělo dojít do konce tohoto roku. „Firmy jsou zvyklé, že hlavní pomocnou ruku najdou na konci své paže, a tak se snaží dělat maximum pro to, aby byly na fosilních palivech dodávaných z autoritářských režimů co nejrychleji a co nejméně závislé,“ uvádí viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Interview plus Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar | Foto: Kateřina Cibulka | Zdroj: Český rozhlas Plus

Zdražování surovin prý pro firmy představuje obrovský problém, navíc jsou vyčerpané po letech koronavirové pandemie, potýkají se s přerušením dodavatelských řetězců a ztrátou některých důležitých trhů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy

„Jsme nejprůmyslovější ekonomika v celé Evropské unii a ten dopad je potom na celou ekonomiku. Některé firmy už omezují výrobu v České republice a přesunují se třeba do Spojených států, jako to v tuto chvíli dělá kolínská Draslovka. Důvodem jsou ceny plynu, které představují jednu dvanáctinu ceny v Česku,“ upozorňuje Špicar.

Z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy vyplývá, že 60 procent firem se i proto v příštím roce chystá investovat do snižování energetické náročnosti. Zároveň ale očekávají o 40 procent nižší zisky a potýkají se i s nedostatkem fotovoltaických panelů a tepelných čerpadel nebo se složitými povolovacími procesy.

V souvislosti s Green Dealem neboli Zelenou dohodou pro Evropu Špicar zdůrazňuje, že není válkou na Ukrajině nijak zpochybněna, a snaha zbavit se závislosti na fosilních palivech je naopak naprosto klíčová.

„Tato dimenze, která tam vždy byla a některé evropské státy ji braly velmi vážně, tak ta nám nedocházela. Ten návrh nebyl veden jen snahou o udržitelnost ekonomik a planety jako celku, ale má i tento bezpečnostní nádech,“ vysvětluje.

„Speciálně u Čechů, pro které je válka na Ukrajině důležitá a snaží se pomáhat, to může alespoň částečně vést k pochopení Zelené dohody a jejímu menšímu odsuzování, nežli tomu bylo zvykem,“ dodává.

Boj na dvou frontách

Podle Špicara by také Evropská unie měla konečně začít nakupovat energie společně, jak o tom sám před lety mluvil s eurokomisařem Marošem Šefčovičem.

3:17

Vláda řeší, jak integrovat žáky z Ukrajiny. Zvažuje odpolední výuku i přesidlování

Číst článek

„Uplynulo více než deset let a nestalo se nic. Doufám, že jestli tato příšerná válka, která stojí životy tisíců lidí a firmy připravuje o miliardy korun a ohrožuje jejich samotnou existenci, bude k něčemu dobrá, tak že si národní státy i unie jako celek splní dlouho odkládané domácí úkoly,“ dodává.

Na centrálních nákupech prý může země o velikosti Česka jedině vydělat, protože nikdy není schopna vyjednat tak dobrou cenu jako blok s půlmiliardou obyvatel. Jako příklad hodný následování Špicar uvádí unijní nákupy vakcín proti koronaviru.

Pro Česko je prý také nevýhodné, že platí korunou, a nikoli eurem. I se společnou evropskou měnou bychom se sice potýkali s vysokou inflací, ale odpadly by vysoké úrokové sazby centrální banky, které občanům zdražují hypotéky a podnikatelům úvěry.

„Musíme bojovat na dvou frontách a to v té velmi těžké postcovidové situaci a dění na Ukrajině je další vlastně zbytečná a obrovská zátěž pro celou ekonomiku,“ podotýká.

Poslechněte si záznam celého rozhovoru v Interview Plus.

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme