Policisté odložili případ úhynu ryb v Bílině. Šlo podle nich o infekci, porušení zákona nezjistili
Policie nezjistila žádné porušení zákona v případu květnového úhynu v řece Bílině na Mostecku a Teplicku. Jako příčinu úhynu stanovila infekci ryb. Informoval o tom v úterý regionální mluvčí policie Daniel Vítek. Ryby v řece uhynuly 2. května. Vzorky, které odebral městský úřad v Bílině, ukázaly na bakteriální infekci, nic toxického nepotvrdil ani rozbor vzorků odebraných Povodím Ohře.
„Jako příčina úhynu byla stanovena smíšená bakteriální a parazitární infekce ryb. Ta byla způsobena pravděpodobně v důsledku jednorázového úniku kontaminace z nezjištěného místa a zakalením vody v toku vlivem intenzivních dešťů, konkrétní místo možné kontaminace nebylo lokalizováno,“ uvedl Vítek.
Přelomový rozsudek o otravě orlů: hlavním důkazem bylo nalezení zakázaných jedů ve sklepě pachatele
Číst článek
„Provedeným šetřením nebylo zjištěno žádné protiprávní jednání, proto byla věc založena,“ dodal policejní mluvčí.
Za úhynem může podle zástupkyně městského úřadu stát například eroze půdy. Povodí Ohře míní, že za úmrtím zvířat stojí vydatné deště, na což ukazuje i množství uhynulých ryb.
Povodí jich eviduje osm, stejné množství bylo na místě nalezeno i podle policie. Podle očitých svědků však většinu mrtvých ryb, kterých byly údajně stovky, odnesl proud.
Bílina protéká nejprůmyslovější oblastí Česka s velkou ekologickou zátěží, teče i okolo Unipetrolu. Rybáři po úhynu úsek v lokalitě největší petrochemické společnosti v Česku kontrolovali, voda tam byla čistá, řekl již dříve mluvčí Severočeského územního svazu Českého rybářského svazu Jan Skalský.
Každoročně rybáři do řeky vysazují nové ryby, v čemž budou podle mluvčího pokračovat. I díky tomu se čistota vody v řece za poslední tři desetiletí výrazně zlepšila. Kromě kaprů ve vodě žijí například cejni či okouni.
Voda z čističky?
Rybáři se zprvu domnívali, že za úhynem mohla být čistička odpadních vod, jež pod městem Most vypustila kvůli dešťům odpadní látky.
Pstruzi na pervitinu? Ve vodě s drogou mají abstinenční příznaky, hůř se množí i brání
Číst článek
Podle Ivety Kardianové, mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací, pod které čistička spadá, by ale odpadní látky hromadný úhyn ryb nezpůsobily.
Vzorky odebrané zástupci podniku Povodí Ohře bakterie z odpadních vod obsahovaly, zda šlo o čistírenský aktivovaný kal, nebo nečištěnou surovou odpadní vodu, laboratoř nedokázala určit.
Vážná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla loni Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři přes 40 tun ryb.