Antimonopolní úřad opakovaně pověřil úklidem firmu stíhaného Horáčka. V jiných případech to pokutuje
Firma podnikatele a lobbisty Tomáše Horáčka za poslední rok dostala třikrát zakázku na ostrahu a úklid Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. A to vždy bez řádně vypsané soutěže. Jak v pátek upozornily Hospodářské noviny, za podobné rozdělení zakázek ale většinou úřad rozdává pokuty. Horáček je obviněný mimo jiné z manipulace veřejných zakázek ve zdravotnictví a vydírání.
Horáčkova firma První chráněná dílna získala zakázku na úklid a ostrahu antimonopolního úřadu v soutěži za podezřelých okolností v roce 2016. Smlouvu uzavřela na čtyři roky za 15 milionů korun. Úřad ale tvrdí, že soutěž byla regulérní. První chráněná dílna, která zaměstnávala handicapované, si na práci obratem najala subdodavatele.
Poslal za něj desítky žádostí. Lobbista Horáček sháněl informace pro ministra zdravotnictví Vojtěcha
Číst článek
Na konci ledna 2019 se firma dostala do problémů a informovala Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, že už nadále nebude schopná úklid a ostrahu provádět. Důvodem bylo insolvenční řízení, do kterého se První chráněná dílna dostala.
Den předtím, než se u soudu objevil insolvenční návrh – 24. června 2019, se úřad vedený Petrem Rafajem dohodl s firmou na ukončení spolupráce. Do té doby První chráněná dílna dál odváděla domluvené služby. Úřad ovšem okamžitě „na přechodnou dobu“ – dokud nevysoutěží jiného dodavatele - na stejnou práci najal jinou Horáčkovu firmu a to společnost Sky & Facility.
Dohoda zněla nejprve na dva měsíce, později byla prodloužena o tři a pak ještě jednou o tři měsíce. Celkem tak přechodné období trvalo osm měsíců – do května 2020 - a stálo úřad 2,4 milionu korun. Jak ale upozorňují Hospodářské noviny, za podobné dělení zakázek tak, aby nepřekročily zákonnou hranici dvou milionů korun, úřad rozdává pokuty.
Čtyři roky za 27 milionů
„Úřad byl přesvědčen, že se podaří úspěšně ukončit dané řízení uzavřením smlouvy poměrně rychle. Skutečnost byla nicméně jiná, a tak úřad řešil zajištění svých provozních potřeb pouze v nezbytně nutném rozsahu a na nezbytně nutnou dobu prostřednictvím tří veřejných zakázek malého rozsahu. Připustit výpadek těchto služeb si úřad nemohl dovolit,“ popsal mluvčí Martin Švanda.
Domovní prohlídky na vnitru a u hasičů: detektivové zasahovali kvůli zakázce za 40 milionů
Číst článek
Úřad podle něj ale i tyto malé dočasné zakázky zveřejnil na webu a soutěžil. Na ně se ale nevztahují zákonná opatření a úřad si tak mohl nastavit jakékoliv podmínky.
Samotnou soutěž úřad vyhlásil až půl roku po té, co mu Horáčkova firma ohlásila problémy – tedy v červenci 2019. Skončila ale až nyní vítězstvím firmy Monit Plus, která si řekla za čtyři roky úklidu a ostrahy o téměř 27 milionů korun.
Šéf KSČM Filip intervenoval v Horáčkův prospěch i u sociálního úřadu. Hrozil kontrolním výborem a NKÚ
Číst článek
Horáček je obviněný mimo jiné v kauze ovlivňování zakázek na úklid v Nemocnici na Bulovce. K těm podle policie docházelo v letech 2016 a 2017. Cena zakázky se odhadovala na 149 milionů korun. Podle policistů bývalá ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská informovala Horáčka o tom, že zakázku pro úklid má získat společnost TSB Daniela Pálka.
Jeho společnost ale nakonec podala nejvyšší nabídku, a tak vyhrála firma MW-Dias, se kterou se Horáček za zády Vrbovské domlouval. Za zakázku pro společnost měl získat úplatek ve výši 7,2 milionu korun. Veřejná zakázka ale nakonec nebyla nikomu přidělena. Jeden z uchazečů totiž podal stížnost na antimonopolní úřad.
Kvůli zakázce na úklid kriminalisté stíhají Horáčka, bývalé ředitele nemocnice Andreu Vrbovskou a Františka Nováka, Daniela Pálka a další čtyři lidi. Obviněna je rovněž společnost TSB. Horáček pak figuruje také v kauze pražské Nemocnice Na Františku, je obviněn také z vydírání.