SZPI tento týden pravděpodobně rozšíří kontroly

Národní referenční laboratoř šetří další dva případy podezření na onemocnění krvácivým průjmem v Česku. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví. Testy už potvrdily nákazu u turistky z USA a vyloučily ji u muže z jižní Moravy. Čeká se na výsledky dalších dvou pacientů. V Německu, kde se nákaza poprvé objevila, už zemřelo 15 lidí a tamní hygienici hlásí 365 nových případů. Celkový počet nemocných tak překročil 1.500.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výzkum bakterie EHEC v hamburské laboratoři

Výzkum bakterie EHEC v hamburské laboratoři | Zdroj: Reuters

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SPZI) pokračuje v kontrolách zeleniny v ČR, ačkoli Německo oznámilo, že španělské okurky nezpůsobily smrtící infekci. Původ nákazy není znám. Petr Petráš z Národní referenční laboratoře pro E.coli se domnívá, že podezření na zeleninu je opodstatněné, i když se nákaza z okurek neprokázala.

„V minulosti je přenos, že to byla zelenina, popsán. Největší epidemie je třeba z Japonska, kde to bylo z ředkvičky, v USA zase byla epidemie ze špenátu. Takže zdroj je známý. Ale co to bylo tady... Slyšel jsem, že se uvažuje o salátu,“ uvedl na Rádiu Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl Jindřich Pokora, ředitel Odboru kontroly, laboratoří a certifikace Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Jindřich Pokora, ředitel Odboru kontroly, laboratoří a certifikace SZPI doplnil, že potravinářská inspekce už minulý týden počítala s variantou, že se nemusí jednat jen o salátové okurky.

„Takže jsme kontrolu zaměřili i směrem na rajčata a hlávkové saláty. V současné době máme výsledky prvních osmi vzorků okurek a rajčat a všechny jsou čisté,“ přiblížil. Dodal, že výsledky podezřelé dodávky okurek, budou známy ve čtvrtek dopoledne.

SZPI pokračuje v kontrolách, možná je rozšíří

V Česku už testy prokázaly nebezpečnou bakterii u Američanky, která přijela s Německa, nákazu zřejmě získala ze salátu. Pokora upozornil, že při vyšetření se vychází z výpovědí nemocných lidí. A u všech je podle něj nápadná shoda v tom, že konzumovali větší množství čerstvé zeleniny.

„Jiné vodítko zatím vůbec neexistuje. A není ani hypotéza, že by se jednalo o nějaký jiný zdroj kontaminace, než je čerstvá zelenina. Přitom ale tento zdroj řadou testů vůbec nebyl prokázán,“ dodal.

Připomněl, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce pokračuje v kontrolách prodávané zeleniny v Česku a podle něj je možné, že ještě během tohoto týdne bude rozšířena kontrola i na některé druhy ovoce.

„My jsme počítali s tím, že jednoznačným zdrojem kontaminace je zelenina. Takže těch uvažovaných 25 vzorků, které jsme chtěli odebrat jen na zelenině, bude rozloženo i na další komodity,“ přiblížil. Doplnil, že rozšířené kontroly budou pokračovat po celou dobu, dokud budou přibývat nemocní.

Veleba: Okurková aféra může pomoci českým zemědělcům

Podezření na nákazu z okurek velmi poškodilo španělské farmáře. Naopak, jak dnes uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba, by paradoxně mohlo pomoci tuzemským zemědělcům a potravinářům.

„Je to trošku složitá situace, protože v České republice takoví producenti rajčat, okurek, případně listového salátu, kteří by dokázali této situace využít, už nejsou,“ řekl Pokora.

Dodal, že ti, kteří u těchto komodit zůstali, dodávají do cca 10 procent toho, co se prodává na českém vnitřním trhu. „Takže těm to samozřejmě pomůže, ale nebude to pomoc nijak zásadní,“ řekl.

Katarína Brezovská, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme