Svobodná Evropa se přestěhuje z centra Prahy na Hagibor

Sídlo Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda se přemístí z centra Prahy na Hagibor v desátém městském obvodu. Do nové budovy, kterou postaví developerská společnost Orco Property Group, by se rádio mělo nastěhovat koncem roku 2007.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ochrana Rádia Svobodná Evropa

Ochrana Rádia Svobodná Evropa | Foto: Jan Rosenauer

Smlouva zajistí rádiu nájem na 15 let s možností prodloužení každých deset let. Jak informovala mluvčí RFE/RL Anna Rausová, celý proces výstavby a přesídlení by mohl trvat asi 2,5 roku. V tomto termínu také končí současná nájemní smlouva v dosavadním sídle rádia.

Rádio nyní sídlí v budově bývalého Federálního shromáždění u Václavského náměstí. O přemístění stanice dál od centra města se začalo uvažovat po teroristických útocích na New York a Washington v září 2001. Od té doby je budova v centru Prahy pod přísnější bezpečnostní ostrahou.

Stanice neuvedla, jaký nájem bude v novém sídle platit. Za nájem v nynějším sídle vedle Národního muzea platí Američané symbolickou korunu ročně, každý rok ovšem vynakládají kolem desítky milionů na údržbu a úpravy budovy, která patří ministerstvu financí.

Jaký bude její další osud poté, co ji RFE/RL opustí, není v tuto chvíli stanoveno. Předběžný zájem například projevilo sousední Národní muzeum. Podle neoficiálních informací se uvažuje také o tom, že by v budově mohla sídlit Univerzita evropského sjednocení, která má v Praze začít fungovat v roce 2006.

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda vysílá z Prahy, kam se přestěhovalo z německého Mnichova, deset let. V současnosti šíří program do 19 zemí ve 28 jazycích. Od září 2002 mezi nimi chybí čeština, v lednu 2004 stanice zrušila vysílání bulharské, estonské, lotyšské, litevské a slovenské poté, co většina těchto zemí vstoupila do EU a NATO.

V pražském sídle mezinárodní stanice financované Spojenými státy je zaměstnáno 540 lidí, z nichž Češi tvoří zhruba třetinu. Kromě Prahy má RFE/RL 23 poboček nebo studií, které se nacházejí přímo v cílových oblastech vysílání.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme