Světový den obětí dopravních nehod: Zesnulé uctí tři bohoslužby

Světová zdravotnická organizace v roce 2005 vyhlásila třetí listopadovou neděli jako Světový den obětí dopravních nehod. Památku obětí dnes uctí hned tři ekumenické bohoslužby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Setkání s klienty a spolupracovníky ČSODN u pomníku obětem dopravních nehod

Setkání s klienty a spolupracovníky ČSODN u pomníku obětem dopravních nehod | Foto: www.csodn.cz

Když někdo ztratí někoho blízkého při dopravní nehodě, většinou trvá hodně dlouho, než se s tím smíří. Někdy je však lepší mluvit o těchto věcech nahlas.

Své o tom ví manželé Vondruškovi, kteří v roce 2000 přišli při dopravní nehodě o dvacetiletou dceru. Jejich smutek tehdy násobilo i složité jednání s úřady, na co vlastně mají nárok. Nebyl nikdo, kdo by jim poradil.

Právě tato zkušenost je před osmi lety vedla k založení Sdružení obětí dopravních nehod, kam se obracejí lidé, kteří nečekaně přišli o někoho blízkého.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Evy Kézrové ve Víkendovém Ranním Radiožurnálu si můžete také poslechnout

„Co prožívají jednotlivé rodiny, jsou traumata, někdy rozpady manželství, ztráta zaměstnání, ztráta možnosti pokračovat v životě tak, jak ti lidé byli zvyklí žít,“ popsal Stanislav Vondruška.

Připomněl, že lidé v takto složité situaci často tápají v oblasti právní ochrany, psychologické pomoci či sociální pomoci. „Takže proto jsme se snažili založit to občanské sdružení, a myslím, že to jeden z bodů, který nás vlastně táhne dál,“ svěřil se Stanislav Vondruška.

I díky jejich sdružení už pozůstalí po dopravních obětech nejsou společenské tabu, naopak se o nich otevřeně mluví.

Za první velké vítězství považuje Vondruška památník věnovaný obětem dopravních nehod, který před šesti lety na nultém kilometru dálnice D1 na pražském Chodově postavili na vlastní náklady. Tak jako každý rok i dnes se tady v 11 hodin sejdou lidé, kterým zlomek sekundy zcela převrátil život.

Vzpomenou na oběti z Chorvatska

Podle Vondrušky přicházejí lidé, kteří cítí potřebu nejen zavzpomínat sami za sebe, ale i v kolektivu lidí, kteří jsou na tom stejně.

„Většinou potom ještě dochází k hromadným schůzkám, které jsou samozřejmě uzavřené, protože tam lidi, kteří s tím nemají nic společného, ani radši nezveme, protože to je samozřejmě o něčem jiném,“ uzavřel.

Odpolední se dnes budou konat ekumenické bohoslužby za oběti dopravních nehod. Letos budou hned tři – tradičně v Kapli smíření na 83. kilometru dálnice D5, v kostele svatého Prokopa v Letovicích a nově také v brněnském chrámu Jana Amose Komenského, kde se bude sloužit mše především za oběti červnové nehody autobusu v Chorvatsku.

Všechny bohoslužby začínají shodně v 15 hodin a i na ně naváže tentokrát veřejné setkání s lidmi, kteří mají s nehodami osobní zkušenost.

Eva Kézrová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme