VIDEO: ‚Neskákejte mi do řeči, nejsem Adam Vojtěch.‘ Superdebata ke krajským volbám byla vyhrocená
V České televizi proběhla ve čtvrtek poslední televizní předvolební debata. Předsedové parlamentních stran hovořili například o epidemii koronaviru, nouzovém stavu či o situaci kolem distanční výuky. Debata probíhala v napjaté atmosféře, zástupci stran se často přerušovali a okřikovali. „Neskákejte mi do řeči, nejsem Adam Vojtěch,“ reagoval Vít Rakušan (STAN) na premiéra Andreje Babiše (ANO), který označil debatu za zmanipulovanou.
Na začátku debaty se vyjádřil premiér Andrej Babiš (ANO) k výroku ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) k údajnému plánovanému zavedení registrací návštěvníků restaurací.
„Pan Prymula je nový. Mluvil o nějakém formuláři v hospodách. To je nesmysl. Žádný formulář nebude,“ řekl v České televizi Babiš a označil zprávu za dezinformaci. „To bylo zase vytrženo z kontextu v rámci interpelací. On mluvil o tom, že to je v Německu, že to je ve Velké Británii. Samozřejmě u nás to nebude, protože to nedává smysl,“ dodal. Své vyjádření ze sněmovny později dementoval i sám Prymula.
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) následně bránil vyhlášení nouzového stavu. Vnímá jej jako jediný způsob, jak rychle rozšířit kapacitu nemocnic či hygienických stanic a urychlit distribuci ochranných prostředků. Zároveň však zdůraznil, že nouzový stav automaticky neznamená karanténní opatření jako během jarní vlny epidemie.
„Nouzový stav je pouze právní rámec,“ uvedl Hamáček. „To, že bychom byli nepřipravení, je pouze demagogie. Návrat epidemie je celoevropský fenomén,“ reagoval vicepremiér na otázky ohledně druhé vlny.
Sčítání volebních výsledků můžete sledovat na hlavní stránce iROZHLAS v sobotu 3. října a 10. října po 14 hodině. Volební speciály s podrobnými výsledky a přehledy naleznete zde:
Šéf hnutí SPD Tomio Okamura místopředsedu Hamáčka upozornil, že jeho hnutí na jaře připomínalo, že má Česká republika novelizovat zákon o veřejném zdraví, aby se na podzim nemusel vyhlašovat nouzový stav. „To vláda odmítla udělat. Říkal jsem to několikrát. Nakonec se na to vláda legislativně vykašlala a výsledkem je možné vyhlášení nouzového stavu,“ argumentoval.
Ivan Bartoš (Piráti) posléze odmítl nařčení ministra vnitra, že opozice během léta požadovala konec nařízení o nošení roušek. „Když se nám daří, tak se porovnáváme, jak jsme na špici, a když je na tom někdo hůř, tak na něj ukazujeme,“ komentoval počínání vlády Bartoš.
‚Zoufalá komunikace‘
Zástupci opozice kritizovali během debaty především komunikaci ze strany vlády i resortu zdravotnictví a chaotické zavádění koronavirových opatření.
„Nemusíme postupovat plošně, ale lokálně nebo po jednotlivých segmentech. Ne aby vláda předváděla řidiče, který jede způsobem brzda plyn,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.
„Slova a činy se často liší. Je to zoufalá komunikace zoufalé vlády,“ zdůraznila šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka a šéf STAN Vít Rakušan pak poukazovali na absenci plánu. „Není trasování do 24 hodin, není plán, jak epidemii zvládnout, a není nastavený systém pro lidi, kteří přicházejí o část příjmů,“ řekl Jurečka.
„Co udělá vláda potom? Rozvolní se opatření? Nemáte strach z další vlny? To je to, co tady chybí,“ kritizoval Rakušan. Poukázal i na fakt, že se během léta nesešla Ústřední epidemiologická komise.
Volební servis značky iROZHLAS.cz: dejte si výsledky na svůj web, projděte si vizitky kandidátů
Číst článek
Řeč přišla i na ekonomické problémy související s epidemií a kompenzace těm, které výrazně poškodila. „Opozice mluví neustále o svých návrzích, ale když se o financování hlasovalo, tak to nepodpořili. Podpora musí směřovat k udržení fungování státu. Někteří půjdou pracovat jinam, jiní půjdou na úřad práce. Sociální systém jsme nevypli,“ řekl předseda Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěch Filip.
‚Zmanipulovaná debata‘
Debatu doprovázely i vzájemné útoky. Babiš například obvinil moderátorku Danielu Písařovicovou z manipulování debaty, vadilo mu především skákání do řeči po uplynutí časového limitu pro odpověď.
Rakušan pak na přerušování ze strany premiéra reagoval slovy: „Neskákejte mi do řeči, nejsem Adam Vojtěch.“
Premiér se dostal i do ostré výměny názorů s Marianem Jurečkou poté, co mu šéf lidovců donesl na pult pytel brambor jako symbol rozhodnutí vedení Olomouckého kraje, kde má hnutí ANO 16 zastupitelů, zabrat 44 hektarů zemědělské půdy na výstavbu průmyslové zóny.
Babiš v reakci obvinil Jurečku, že během svého působení na ministerstvu zemědělství v souvislosti s kůrovcem „zdevastoval české lesy“.