V šesti obcích na Tišnovsku dochází pitná voda. Obyvatelé si nově musí vystačit se 100 litry na den

Sto litrů pitné vody na osobu a den musí od středy 15. srpna vystačit obyvatelům šesti obcí na Tišnovsku. Nařizuje jim to nová vyhláška. Kvůli suchu tam totiž nedostačují současné zdroje vody. Vodárenská akciová společnost, která oblast zásobuje, musí proto do vodojemů v obcích vodu pravidelně dovážet v cisternách.

Vohančice (Tišnovsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rezervoáry s pitnou vodou

Rezervoáry s pitnou vodou | Zdroj: ČTK

Tišnovský odbor životního prostředí vydal vyhlášku celkem pro šest obcí. Jsou to Braníškov, Běleč a její místní část Křeptov, dále Lažánky, Maršov, Vohančice a také Veselí, tedy místní část městysu Lomnice.

Obce bojují s nedostatkem pitné vody. Řešení vidíme v hlubinných vrtech, říká šéf hmotných rezerv

Číst článek

Třeba v Běleči vedení obce své obyvatele nabádá k omezování spotřeby už od května. Vodárenská akciová společnost, která tyto obce vodou zásobuje, do nich teď pravidelně vysílá cisterny.

Vydatnost zdrojů totiž není tak velká, aby pokryla poptávku místních lidí. Třeba do Vohančic jezdí cisterna s deseti kubíky vody pětkrát týdně. To pokrývá zhruba 35 % celkové spotřeby obce.

Podle vodárenské společnosti by spotřeba 100 litrů na osobu pro obyvatele neměla být problém. Vody pro každého z obyvatel by mělo být dost na pití, vaření, uklízení i osobní hygienu.

4:27

Sucho nás trápilo i v historii. Jeho dopady na společnost byly dřív drtivější, hodnotí odborník

Číst článek

Záměrem společnosti totiž podle její mluvčí Ivy Šebkové není lidem nějak komplikovat běžné denní aktivity. Spíš se snaží upozornit na to, že není žádoucí pitnou vodou zbytečně plýtvat a používat ji třeba na zalévání nebo napouštění bazénů. To navíc nová vyhláška úplně zakazuje.

Vedení všech šesti obcí už navíc své obyvatele o opatření dopředu informovalo na úředních deskách a webových stránkách a ti jsou proto na omezení připravení. A mnozí z nich taky využívají i vodu z vlastních studen.

Vodárenská společnost pochopitelně bude spotřebu vody pravidelně kontrolovat. Pokud by nějaká domácnost limit překračovala, může to pak dodavatel vody nahlásit na vodohospodářský úřad. V tomto případě tedy na odbor životního prostředí v Tišnově. Podle informací úředníků podobný případ zatím ještě neřešili.

Hana Florianová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme