Stávka zastaví i vlaky, pražské metro pojede bez omezení

Život v Česku v úterý ochromí hodinová výstražná stávka, která má být svým rozsahem největší od roku 1989. Odboráři ji vyhlásili na protest proti vládním reformám. Omezení se dotknou hlavně zdravotnictví a veřejné dopravy, v mnoha městech se ve 13 hodin zastaví autobusy a tramvaje. Ke stávce se připojí také strojvůdci na železnici, pražské metro naopak pojede celý den bez přerušení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlak

vlak | Foto: Jan Rosenauer

Osobní i nákladní vlaky budou stát hodinu a čtvrt, tedy do 14:15. Odborové sdružení železničářů sice oznámilo, že se ke stávce nepřipojí, s Federací strojvůdců ale vedení Českých drah vyjednávalo neúspěšně.

Mluvčí federace Libor Poláček oznámil, že na hodinovou stávku proti vládou chystané důchodové reformě naváže kratší protest proti přístupu úřadů k vyšetřování nedávné tragické nehody v Moravanech na Pardubicku, při níž v květnu jeden jejich kolega zahynul.

"Požadujeme, aby strojvedoucí nechodili později do starobního důchodu jak v 63 letech. Co se týká druhé stávky, na modernizovaném koridoru selhalo staniční zabezpečovací zařízení a my chceme, aby to bylo uvedeno do takového stavu, aby se problém nemohl opakovat," řekl Poláček.

Podle mluvčího společnosti Ondřeje Kubaly dráhy připravily podrobný plán, ve kterém se cestující dozví o všech spojích, jichž by se mohla stávka dotknout. Plán je dostupný na webových stránkách Českých drah.

"Každý cestující, který se chystá na cestu mezi 13. a 14. hodinou, najde přesné informace o tom, jak se který vlak chová, jestli pojede zpožděný, jestli bude nahrazen náhradní autobusovou dopravou. Pokud někdo nevládne internetem, může kdykoliv zavolat infolinku na čísle 840112113," upřesnil Kubala.

Pražské metro během stávky pojede

Zatímco řada zaměstnanců pražského metra chtěla provoz od 13. do 14. hodin přerušit, strojvedoucí se zastavením podzemní dráhy nakonec nesouhlasili. Jak bude vypadat tramvajová a autobusová doprava, není jasné. Odborářům se totiž nepodařilo najít společnou řeč, a stávka tak nebude koordinovaná.

"Autobusy se připojí ke stávce zastavením na hodinu, stávkovat je připravena zhruba polovina řidičů. Co se týče tramvají, tam jsou informace rozdílné, některé odborové organizace se chtějí připojit symbolicky, některé zastavit provoz na hodinu. U metra byl akceptován požadavek, aby nebylo zastaveno z důvodu bezpečnosti," řekl Radiožurnálu šéf odborové rady Dopravního podniku Jiří Obitko.

Ke stávce pracovníků Dopravního podniku hlavního města se přidají i taxikáři. Řidiči sdružení v Odborovém sdružení Taxi Praha budou protestovat na pražském letišti v Ruzyni, oznámil předseda sdružení Pavel Jelínek. "Stávka bude probíhat zítra od 13 do 14 hodin zablokováním výjezdů veřejného civilního letiště Ruzyně. V žádném případě nebudeme bránit někomu, aby nakládal zákazníky a hlavně v první řadě lidi, kteří odlétají, aby mohli na letiště přijet a nezmeškali odlet," řekl Jelínek.

Lékaři a zdravotníci budou stávkovat už od rána

Kromě veřejné dopravy se stávka nejvíc dotkne pacientů. Lékaři a zdravotníci nebudou pracovat už od rána a ve většině zdravotnických zařízeních bude fungovat jen pohotovost. Práce se zastaví i v průmyslu, například v automobilce Škoda, stávkovat se chystá také Česká pošta. Pošťáci se protestu ale většinou zúčastní pasivně, aby neomezili chod podniku. Symbolicky podpoří protesty někteří učitelé a energetici.

Českomoravská konfederace odborových svazů výstražnou stávku vyhlásila na protest proti reformám kabinetu Mirka Topolánka (ODS). Obviňují jej, že při současném růstu inflace přijal opatření, jimiž se reálně snížily platy ve školství, zdravotnictví a veřejné sféře. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas tyto důvody odmítá, podle něj dokonce platy v některých odvětvích letos rostou nejvíce za posledních deset let.

"Například v průmyslu a ve stavebnictví narostly reálné mzdy za první čtyři měsíce letošního roku o více než tři procenta, což je mimochodem čtvrtý nejvyšší nárůst reálných mezd ve stavebnictví a v průmyslu v tomto časovém úseku za posledních deset let, čili to nedává příliš velký smysl," uvedl Nečas. Stávka navíc podle něj poškodí hlavně zaměstnavatele.

Podle premiéra Topolánka a některých ministrů jsou odbory v Česku úzce propojeny s opoziční ČSSD. ČMKOS vede sociálnědemokratický senátor Milan Štěch, který bude v podzimních senátních volbách znovu kandidovat. I to je podle některých členů vlády důvod k tomu, aby se odbory v příštích měsících radikalizovaly a upozornily na sebe. Tvrzení, že je stávka motivovaná politicky, však odboráři odmítají.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme