Stávka iniciativy „Vyměnili jsme politiky“ odborové svazy neznepokojuje

Od dnešního dne se v Česku koná generální stávka. Vyhlásila ji iniciativa „Vyměnili jsme politiky“ kvůli plánům koaličního kabinetu vypracovat zákon, který má prý omezit právo na vyhlášení stávky. Podle organizátorů protestu je ohrožená samotná podstata demokracie, pokud politici omezí možnosti, jak vyjádřit nespokojenost s jejich záměry. Vyzývají proto všechny občany a občanské iniciativy, aby se k časově neomezené generální stávce připojili.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stávka na železnici

Stávka na železnici | Foto: F. Tichý

Víta Samka, vedoucího právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů, však tato generální stávka výrazně neznepokojuje. „Česká republika je zakotvena mezi evropskými demokratickými zeměmi, takže myslím, že žádná dramatická věc se nestane. Politici zjistili, že stávku, která proběhla v pátek, tato země přežila, aniž by nastaly dramatické scénáře,“ myslí si.

Podle něj není potřeba větší regulace v souvislosti se stávkou mimo kolektivní vyjednávání. „V ostatních případech je to upraveno zákonem o kolektivním vyjednávání. Tam je režim stanoven,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Debata s Vítem Samkem a Janem Wiesnerem

„Pokud jde o stávku mimo kolektivní vyjednávání, Mezinárodní organizace práce, což je odborná agentura OSN pro oblast pracovně-právních vztahů, kam patří ochrana za práva zaměstnanců včetně odborových, vyjadřuje stanovisko, které vidím i v generální stávce – respekt k základním a odborovým právům je měřítkem demokracie.

Jan Wiesner, předseda Konfederace zaměstnavatelských svazů a viceprezident Hospodářské komory, by zákon, který by určil pro stávku pevná pravidla, uvítal. „Některé základní věci by měly být, protože každý kolektivně nevyjednává. Tam, kde není kolektivní vyjednávání, pravidla nejsou. Jde nám o to, aby vše bylo jednoznačně řečeno, aby byl termín, kdy se stávka může vyhlásit a kolik dní předem. Každý podnik se musí připravit, předzásobit,“ domnívá se.

Ani tato minimální úprava podle Samka však není potřebná. „Stávka před několika dny proběhla, a město ohroženo nebylo, protože přirozenou starostí odborových organizací je, že když jdou do střetu tohoto typu, respektují zájmy všech svých spoluobčanů,“ namítá.

Nezměnila by se jen stávka, ale všechny protestní akce

Dodává, že ani okolní země nemají potíže ani tehdy, pokud se stávkuje například jeden den předem. „Děje se to v Německu a je to legální,“ tvrdí Samek.

Navíc prý mezinárodní dokumenty, které respektuje i sama vláda, nehovoří o samotné stávce, ale o protestních kolektivních odborových akcích, což mohou být například demonstrace či pochody. Kdyby se tedy něco regulovalo, muselo by se to regulovat jako celek,“ upozorňuje vedoucí právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů Samek.

Avšak Jan Wiesner nevěří, že by se bez zákona dalo na odborové svazy spoléhat. „Teď to dopadlo, protože jsem měli tripartitu, kde jsme si otázky vyjasňovali s odbory a ty daly záruku, že nebudou blokovat základní cesty. Ale myslím, že celostátní stávka celé dopravy naruší to dost podstatným způsobem chod jednotlivých firem a občanů,“ říká předseda Konfederace zaměstnavatelských svazů a viceprezident Jan Wiesner.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme