Předseda STAN Rakušan: Vláda Miloše Zemana je v tuto chvíli absolutním rizikem, byla by tu klidně rok
Dodávky ruské vakcíny Sputnik V výměnou za ututlání výsledků vyšetřování výbuchů ve Vrběticích. Takový plán měl podle serveru Seznam Zprávy vyřknout vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček 15. dubna na schůzce s velvyslancem v Rusku Vítězslavem Pivoňkou a zástupci bezpečnostních složek. Pokud by se podezření ukázala jako věrohodná, je Hamáčkova rezignace na místě, zdůrazil ještě před úterním jednáním sněmovny šéf hnutí STAN Vít Rakušan.
Sám vicepremiér Hamáček událost popírá, článek je prý založen na „spekulacích a lžích“.
„Každý má mít právo vysvětlit okolnosti čehokoli, nemělo by to být pouze na základě novinového článku, byť z důvěryhodného serveru,“ říká Rakušan v Interview Plus v reakci na požadavek šéfa opoziční ODS Petra Fialy, aby Hamáček rezignoval.
A deklaruje: „Nikdo si nemůže dovolit handlovat – za cokoli – s bezpečností lidí v České republice. A musíme myslet na to, že bychom tím přikryli vraždu dvou lidí. Nechtěl bych žít ve státě s takovou vládou, kde je vicepremiér schopen vůbec uvažovat o takovém obchodu.“
Fiasko ve sněmovně: šéfové tajných služeb se ke slovu nedostali, Babiš Hamáčkovu cestu nekomentoval
Číst článek
Část parlamentní opozice žádala svolání neveřejného jednání sněmovny, kam měli přijít šéfové tajných služeb. Ti se ale nakonec ke slovu v úterý odpoledne nedostali, bod by se tak mohl na program vrátit ve středu.
Rakušan by upřednostnil jednání například v rámci dohledové komise nad činností Vojenského zpravodajství, kterého se kauza také týká.
„Ze zkušenosti vím, že s lidmi z bezpečnostní komunity se lépe jedná v komornějším prostředí. Jednání komise vždy probíhají bez mobilních telefonů, kamer a uzavřeně. Plénum Poslanecké sněmovny bývá otevřené a ve 200 lidech se nikdy nezaručí, že ty informace zůstanou důvěrnými,“ vysvětluje ve vysílání Českého rozhlasu Plus.
Zemanova vláda je riziko
Rakušan nevylučuje ani vznik vyšetřovací komise, a to i přesto, že by do podzimních voleb nemusela dospět k závěru. „Evidentně pan ministr Hamáček v celé kauze měl svou roli. Teď je potřeba, aby jednoduše a dopodrobna vylíčil celý postup a posloupnost jednotlivých kroků,“ zdůrazňuje.
„Buď musí přijít s věrohodnou verzí, anebo mám trochu obavy, že bude věrohodnost postrádat. Často se také stává a nevím – jak pracuje server Seznam Zprávy –, že je to nějaký první výkop a možná se objeví i další poznatky,“ dodává s tím, že informace novinářů je třeba následně prošetřit.
Rakušan v současné situaci varuje před vyslovením nedůvěry vládě, přestože k ní důvěru nemá.
„Dokud máme na českém území desítky ruských diplomatů, kteří dostali příliš velkorysou lhůtu do konce května na opuštění našeho území, a ve chvíli, kdy by se vyslovením nedůvěry vládě dala moc zcela a úplně prezidentu Miloši Zemanovi, který dlouhodobě zpochybňuje i práci našich bezpečnostních složek, tak se skutečně bojím, že bychom hořce litovali,“ varuje.
Chtěl vyměnit Hamáček milion dávek Sputniku V za mlčení o Vrběticích? ‚Lež a spekulace,‘ reaguje ministr
Číst článek
Připomíná, že v létě končí mandát řediteli Bezpečnostní informační služby Michalu Koudelkovi – právě tato zpravodajská služba se významně podílela na vyšetřování výbuchu ve Vrběticích. Vláda, na níž by měl bezprostřední vliv prezident Zeman, by prý Koudelkův mandát neprodloužila.
„Zemanova vláda je v této chvíli absolutním a jednoznačným strategickým bezpečnostním rizikem pro naši zemi a její budoucnost. A nebyla by tu do října, ale klidně rok, dokud se nepodaří sestavit vládu vzešlou ze svobodných voleb,“ podotýká Rakušan.
Jak vidí šance na rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.