Spor o severní lysohorskou sjezdovku pokračuje

Ticíce lidí protestují proti zákazu lyžování na nejvyšší hoře Beskyd - Lysé hoře. O zrušení severní sjezdovky, která patří mezi nejoblíbenější v zemi, usilují ochránci přírody a ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Členové spolku Lysohor zítra předají ministrovi petici, kterou podepsali ti, kdo chtějí lyžování na Lysé hoře zachovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lysá hora

Lysá hora | Foto: Pavel Frydrych

Spor o severní sjezdovku začal na konci loňského roku. 18. prosince rozhodl ministr Ambrozek, že povolí lyžování na jižní sjezdovce, která je ale podstatně méně atraktivní. Severní sjezdovku zakázal, tedy přesněji řečeno nepovolil výjimku, která je nutná v rámci Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Hned poté vzniklo občanské sdružení Lysohor, které začalo sbírat podpisy. Jak nám řekl jeden z jeho členů Libor Merta, v současné době se k protestu přihlásilo bezmála 9100 lidí. "To není názor nějakého občanského sdružení, ale je to názor široké lyžařské veřejnosti."

Ochránci přírody naopak říkají, že lyžaři ničí přírodu. Ničí vzácné porosty a vpodstatě dokončí to, co zničí třeba motorkáři nebo cykloturisté. Je to i názor Leo Košťála z hnutí Beskydčan: "Tím, že je obnažen ten půdní povrch, tak při těch srážkách, které na vrcholu jsou, tak ta voda teče po obnažené zemině a samozřejmě tu zeminu vymýlá. Takže tam už v mnohých místech je skutečně holá skála."

V dopise. který organizátoři petice v pondělí ministru Ambrozkovi předají, se uvádí, že neexituje žádný odborný a nezávislý posudek, který by jasně řekl, že lyžaři Lysé hoře škodí. Pokud to ale znalci prokáží, bude občanské sdružení Lysohor tuto skutečnost respektovat.

Markéta Kaclová, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme