Spoluvězni mě mučili. Připravovali i waterboarding, popisuje pobyt v súdánském vězení Petr Jašek

ROZHOVOR. Dvacet let měl strávit v súdánském vězení za údajnou špionáž. Křesťanský humanitární pracovník Petr Jašek si nakonec odseděl 14 měsíců. Nyní je zpět v Česku. Nejemotivnějším momentem po návratu bylo podle něj setkání s rodinou. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu ale vzpomínal také na nepříjemné zkušenosti z vězení. Spoluvězni ho postupem času začali slovně napadat a mučit. Dokonce prý chtěli použít waterboarding, tedy techniku simulující topení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Jašek, který v Súdánu odsouzen ke 20 letům vězení, se vrátil do Česka

Petr Jašek, který v Súdánu odsouzen ke 20 letům vězení, se vrátil do Česka | Zdroj: ČTK

Vše začalo na súdánském letišti. Petru Jaškovi zaklepal na rameno příslušník tajné služby a vyzval ho, ať jde s nimi. A protože měl u sebe dva pasy, tak ho hned pokládali za špiona.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s křesťanským aktivistou Petrem Jaškem o pobytu v súdánském vězení. Moderuje Jan Moláček.

Během téměř 24hodinových výslechů se k němu vyšetřovatelé chovali korektně, zažíval spíše psychologický nátlak ve formě dlouhého čekání a ignorace.

Na cele pak ale mělo jeho sedm spoluvězňů úplně jiný přístup. Při modlitbách se napříkald musel dívat do záchodové jímky.

„Jako poslední hřeb programu se mi chystali dělat takzvaný waterboarding, kdy vás položí na zem, dají vám látku na ústa a polévají vodou,“ popisuje Jašek. Jeden z dozorců, který s nimi nesympatizoval, ale něco zaslechl a přestěhoval ho na sousední celu. Tam byly podmínky snesitelnější.

Určitým povzbuzením pak podle něj byla návštěva pracovníka české ambasády z Káhiry. Jašek si pak nicméně vyslechl 20letý rozsudek, který ale podle svých slov čekal.

„ Protože jsem křesťan, věřící člověk, tak jsem mohl toto všechno prožit v relativním klidu a síle díky své víře. PETR JAŠEK “

Účelem jeho cesty do Súdánu bylo setkání s několika křesťanskými představiteli. Navštívil také jeden z kostelů, který byl k částečně zbourán, a zajel i za popáleným studentem, aby s ním udělal rozhovor. „To vše měli zdokumentováno, každý můj krok,“ říká Jašek.

Připomíná také, že súdánské úřady potřebovaly soudní jednání dovést do cíle, aby si takzvaně zachovaly tvář. Součástí dohod pak podle něj bylo, aby Česká republika obnovila spolupráci se Súdánem, a oni ho za to výměnou propustí a dají mu milost. Česko prý za jeho propuštění nic nezaplatilo.

Petr Jašek | Foto: Prokop Havel

Jan Moláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme