Soukromé domovy důchodců podle ombudsmana porušují práva klientů

Nedostatek míst ve státních domovech důchodců je v posledních letech příležitostí pro soukromé podnikatele. Na péči o nemocné seniory si založili svůj byznys. Zpravidla provozují menší sanatoria, kde se snaží nabízet klientům podobnou péči jako ve státních zařízeních. Mnohdy ale nemají potřebnou registraci od státu, která má zaručovat kvalitu služeb. Takové praktiky teď kritizuje ombudsman.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léčebna dlouhodobě nemocných, ilustrační foto

Léčebna dlouhodobě nemocných, ilustrační foto | Foto: stock exchange

Dvě starší paní sedí na postelích a usmívají se. Prý jim na samotě, v Domově důstojného stáří na Příbramsku nic nechybí. Domov funguje čtvrtým rokem jako soukromé zařízení a zaměřuje se jen na seniory s demencí.

„Problém je ten, že ne každý má klasickou demenci, ale většinou jsou k tomu přidruženy i spousty různých jiných chorob,“ říká ředitel zařízení Martin Maťha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do jednoho soukromého domova pro seniory se zajela podívat reportérka Petra Benešová

Pečovatelky se starají nejvýše o třicet důchodců. Pomáhají jim s hygienou, oblékáním a dohlížejí na to, aby brali léky. Když potřebují lékaře, domov jeho služby objedná. Za pobyt a péči zaplatí klienti 650 korun na den.

Soukromý domov ale nemá registraci pro poskytování sociálních ani zdravotnických služeb. Prezentuje se tedy pouze jako ubytovací zařízení. Od nemocných lidí navíc nemůže oficiálně vybírat jako platbu za služby příspěvek na péči, který dostávají senioři od státu.

„Našim klientům poskytujeme ubytovací služby, kdy poplatky za ně u nás vlastně platí příbuzní,“ vysvětluje Maťha.

Jenže právě tyto praktiky neregistrovaných zařízení kritizuje ombudsman. Podle Petry Zdražilové z kanceláře veřejného ochránce v České republice fungují desítky ubytovacích zařízení pro seniory, které se o své klienty starají nevyhovujícím způsobem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu byla Petra Zdražilová z kanceláře veřejného ochránce práv

„Nedá se říct, jestli jsou jich stovky, nebo desítky, ale spíš bych se klonila k číslu, že jich budou desítky.“

„Příspěvek na péči pobírají rodinní příslušníci tohoto člověka, a ti ho pak zasílají těmto hotelům. Porušení zákona se dopouští ti lidé, co pobírají příspěvek na péči, to znamená ti nemohoucí senioři,“ doplňuje Zdražilová.

Vedení domova se hájí tím, že nezkoumá, z jakých peněz platí příbuzní za ubytování. Podle ředitele Maťhy navíc samotná registrace automaticky nezaručuje kvalitu:

„Zařízení, která registraci nemá, se a priori stará špatně, zařízení, které registraci má, se a priori stará dobře. Člověk by si určitě měl to zařízení projít, pokud chce svého blízkého někam umístit.“

Petra Benešová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme