Soud zatím nerozhodl, zda rodina Lichtenštejnů dostane zpět 600 hektarů pozemků v okolí Prahy

Krajský soud v Praze dnes začal řešit případ žaloby českého státu na nadaci knížete z Lichtenštejna. Ta spravuje majetek šlechtického rodu. Jedná se o 600 hektarů pozemků u Prahy, které nadace zdědila po knížeti Františku Josefovi z Lichtenštejna. Česká republika ale trvá na tom, že veškerý majetek rodu byl zkonfiskovaný podle Benešových dekretů. Dnešní jednání soud odročil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud v Praze

Krajský soud v Praze | Foto: Marián Vojtek

Nabytí dědictví nadací knížete Lichtenštejna potvrdil před 4 lety Obvodní soud pro Prahu 10.

Předloni ale Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových podal žalobu, kterou se domáhal, že nemovitosti nemohou patřit Lichtenštejnům, protože těm stát všechno zabral po 2. světové válce.

Správce rodinné nadace princ Constantin z Lichtenštejna ale trvá na tom, že pozemky u Prahy jsou rodinným majetkem.

„Tyto pozemky byly zapsány na jméno mého dědečka a my jsme je mohli zdědit, což potvrdil i soud. Jsme přesvědčení, že jsme právoplatnými majiteli těchto pozemků.“

Český stát ale zpochybnil zápis v katastru nemovitostí, kde bylo ještě před pěti lety zapsané vlastnictví pozemků v okrese Praha-východ na knížete Františka Josefa II. Lichtenštejna.

Argumentuje tím, že se po válce všechno mělo Lichtenštejnům zkonfiskovat, protože to byli Němci. Tento názor potvrdil loni Okresní soud pro Prahu-východ a krajský soud teď jedná o odvolání.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových mimo jiné tvrdí, že zápis v katastru není důkazem vlastnictví. Právní zástupci Lichtenštejnů se snaží dokázat, že poválečná konfiskace byla protiprávní, protože Lichtenštejnové nejsou Němci.

Krajský soud dnešní jednání odročil na polovinu května.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme