Odvolací soud vyhověl státnímu zástupci a zrušil podmínku za oslavování smrti českých vojáků

Půlroční podmíněný trest, který dostal Jiří Kopřiva za letáky oslavující smrt českých vojáků v Afghánistánu, neplatí. Pražský vrchní soud vyhověl odvolání státního zástupce, zrušil rozsudek a vrátil věc k novému projednání, sdělila mluvčí soudu Kateřina Kolářová. Státní zástupce nesouhlasil s tím, že byl Kopřiva potrestán za schvalování trestného činu a za podněcování, nikoliv za podporu a propagaci terorismu. Pro muže žádá pět let vězení.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzpomínka na tři padlé české vojáky na základně Bagram v Afghánistánu

Jiří Kopřiva uvedl, že je zásadním odpůrcem násilí a že jeho cílem bylo vyjádřit nesouhlas s vojenským konfliktem v Afghánistánu | Zdroj: Armáda ČR

Tři čeští vojáci – rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek – zahynuli 5. srpna 2018 při pěší patrole v okolí základny Bagram, když se v blízkosti jejich hlídky odpálil sebevražedný útočník.

Kopřiva o dva dny později vytvořil na svém počítači leták, v němž gratuloval „afghánským vlastencům“ k úspěšnému zneškodnění „tří českých žoldáků – okupantů“.

Vojáky v dokumentu označil za „ostudu naší země“ a připojil úvahu, že slušný člověk nesnáší placené okupanty, a naopak přeje těm, kdo mají odvahu jim aktivně vzdorovat.

Čtenáře také vyzval k tomu, aby sepsali text obdobného znění a vylepili jej alespoň na dalších deseti místech.

Americký ministr obrany: USA do listopadu sníží počet vojáků v Afghánistánu na méně než pět tisíc

Číst článek

‚Připomenout rok 1968‘

Zhruba se 40 kopiemi letáků pak Kopřiva vyrazil v noci na 8. srpna 2018 do centra Prahy, kde je lepidlem a izolepou rozmisťoval na domy a sloupy.

Smrt vojáků velebil i v komentáři, který připojil pod jeden z článků na sportovním serveru.

Osmatřicetiletý Kopřiva dříve uvedl u pražského městského soudu, že je zásadním odpůrcem násilí a že jeho cílem bylo vyjádřit nesouhlas s vojenským konfliktem v Afghánistánu, nikoliv podporovat terorismus.

Omluvil se rovněž rodinným příslušníkům a kolegům padlých vojáků. Řekl také, že chtěl s blížícím se kulatým výročím invaze vojsk do Československa z roku 1968 „připomenout určité paralely“ s afghánskou situací.

Za podporu terorismu hrozí pět až 15 let za mřížemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme