Sociální demokracie vyzývá Ratha ke složení poslaneckého mandátu
Kauza Davida Ratha zaměstnává celou českou politikou scénu. Rath už kvůli obvinění složil hejtmanskou funkci a rezignoval na členství ve straně. Poslanecký mandát si ale zatím ponechal. K úplnému odchodu z politiky ho vyzval šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle Sobotky by sněmovna měla Ratha na nejbližší schůzi sněmovny zbavit imunity a vydat k trestnímu stíhání.
Poslaneckého mandátu by se měl Rath vzdát i podle statutárního místopředsedy ČSSD a předsedy Asociace krajů Michala Haška, který zároveň odmítá pochybení středočeského hejtmana jako systémovou chybu:
David Rath rezignoval na funkci středočeského zastupitele a tím i na funkci hejtmana. Představuje to pro vás úlevu?
Stále ještě jsem v ohromném šoku z toho, co se stalo a o čem je zpravena celá česká veřejnost. Již včera jsem se omluvil za Asociaci krajů a za sociální demokracii. Za to osobní velké lidské selhání, které v případě, že se prokážou všechny informace a podezření policie, budou znamenat, že se David Rath dopustil vážného korupčního jednání.
Nevím, jestli slovo ‚úleva‘ je na místě. Na druhou stranu je vidět, že sociální demokracie v takovýchto případech vystupuje jasně, jednoznačně, razantně. A trvá na rychlém řešení. Byl bych rád, kdyby se i ostatní politické strany dokázaly v případě dalších korupčních kauz, jejichž vyšetřování v České republice již běží, dokázaly takto jednoznačně vymezit proti lidem, kteří jsou obvinění z korupce, eventuálně je tam vážné podezření na korupční jednání.
O kauze Davida Ratha mluvil na Radiožurnálu statutární místopředseda ČSSD a předseda Asociace krajů Michal Hašek
Myslím si, že by pan Rath měl v tuto chvíli opustit také poslanecký mandát a nevystavovat poslaneckou sněmovnu naprosto absurdní situaci, kdy bude z vazby eskortován na parlamentní schůzi a v případě, že bude chtít pracovat na příslušném výboru nebo jezdit na schůze sněmovny, tak by to bylo v doprovodu vězeňské stráže. To je něco nepředstavitelného. Věřím, že pan Rath tyto věci zváží a poslaneckého mandátu se vzdá.
Poslanec vaší strany Milan Urban řekl, že rezignovat by mělo celé vedení středočeské ČSSD. Jste pro?
Sociální demokracie v tomto musí postupovat systémem ‚padni komu padni‘. Pokud se v minulosti objevily v některých regionech problémy, řekněme mnohem mírnějšího kalibru, než je současná aféra ve středních Čechách, řešili jsme to také razantně. Řešili jsme to například vyvozením personální odpovědnosti příslušných lidí, kteří vedli regionální organizace sociální demokracie.
Připomenu, že v minulosti odešlo například vedení sociální demokracie v Praze, v Pardubickém kraji. Myslím si, že bychom měli sociálním demokratům v celé České republice měřit stejným metrem.
Rezignace celého vedení středočeské ČSSD bude věcí pátečního grémia sociální demokracie. Vždy, když se objevil takovýto problém, tak se grémium sešlo s vedením příslušného regionu. Myslím, že diskuze zazní nejdříve tam, ale přijde mi jako logické, abychom se chovali konzistentně. Jestliže jsme jako vedení strany požadovali vyvození politické odpovědnosti v rámci jiných regionálních organizací sociální demokracie, pak po té diskuzi bude na místě, abychom něco podobného požadovali i ve středních Čechách.
Pokud skutečně docházelo k manipulacím s evropskými dotacemi ve středních Čechách, je možné, že by si toho nikdo na hejtmanství nevšiml?
Celý systém projektů Evropské unie je nesmírně složitý a obsahuje několikanásobné kontrolní mechanismy. Mimochodem kontrolní mechanismy, které se vážou k fungování ministerstva financí a takzvaného auditního systému, podléhá na jednotlivých krajích přímo ministerstvu financí. Pokud tento systém nezachytí nějaký vážný problém, pak je samozřejmě v jednotlivých případech velmi obtížné usuzovat na nějaké protiprávní až korupční jednání.
Můžete si být jistý, že se manipulace s evropskými dotacemi neobjeví v žádném dalším kraji?
O agendě evropských fondů rozhodují v České republice stovky lidí. Dotačních titulů, jednotlivých dotačních smluv jsou desetitisíce. Chtít po mně, abych dal ruku do ohně za tisíce úředníků veřejné správy, možná za stovky politiků různých stran nejde. Protože je chimérou, že hejtmani ovládají evropské fondy, o nichž rozhodují regionální rady, kde jsou zastoupeni politici různých politických stran, nejen sociální demokraté.
Samozřejmě nemohu vyloučit v jednotlivých případech, že mohlo dojít k nějakému selhání. Ale v žádném případě si nemyslím, že je to systémové pochybení. Absolutně odmítám tvrzení ministra Kalouska, že hejtmani sociální demokracie způsobují problémy s čerpáním evropských fondů. Pan Kalousek by si měl zamést před vlastním prahem na vládních operačních programech. Připomenu, že regionální operační programy jsou i podle hodnocení Evropské unie nejlépe čerpajícími programy v rámci České republiky.
Chce si teď vedení ČSSD nějak víc posvítit na eurodotace v krajích?
My teď především bojujeme o to, aby regionální operační programy, jako programy, které přinášejí evropské peníze do regionů na konkrétní projekty, infrastrukturu, pokračovaly i po roce 2014. Jestli se někde objevily problémy, tak je řešme. Změňme metodiky. Posilme kontrolní systém. Ale já jsem proti tomu, aby se o regionálních prioritách znovu po šesti letech začalo rozhodovat v Praze. Současná vláda chce zrušit regionální operační programy a nahradit je jediným, který by spravovala centrální vláda. Myslím si, že reforma veřejné správy v České republice byla učiněna také proto, aby se o regionálních prioritách rozhodovalo v konkrétních místech. V Brně, v Plzni, Karlových Varech, Jihlavě nebo třeba v Olomouci. A nikoliv v Praze u zeleného stolu na ministerstvu pro místní rozvoj.