Sněmovní imunitní výbor doporučil vydat poslance Romana Pekárka
Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil poslancům, aby vydali k trestnímu stíhání Romana Pekárka, který byl v květnu nepravomocně odsouzen k šesti letům vězení za korupci. Teď má proběhnout odvolací soud.
Podle předsedy výboru Bohuslava Sobotky z ČSSD bylo rozhodování výboru poměrně jednoduché.
„Tato kauza je z tohoto hlediska velmi jednoduchá. Máme tady rozhodnutí prvoinstančního soudu, byť pan poslanec Pekárek tvrdí, že s tímto rozhodnutím nesouhlasí a že se tento skutek nestal,“ komentoval rozhodnutí výboru Sobotka a doplnil:
„Na druhé straně jak trestní stíhání, tak tento skutek nesouvisí s politickou aktivitou pana Pekárka jako poslance. V této situaci nikdo z členů výboru netrval na tom, abychom uplatňovali poslaneckou imunitu.“
Hostem Ozvěn dne na Radiožurnálu byl člen imunitního výboru za ODS Marek Benda
Šéf ČSSD také očekává, že pro Pekárkovo vydání budou hlasovat všichni poslanci jeho strany: „Předpokládám, že klub sociální demokracie bude hlasovat v souladu s dnešním doporučením mandátového a imunitního výboru. Koneckonců to usnesení výboru bylo jednomyslné.“
Pekárek se jednání výboru zúčastnil, detaily ale komentovat nechtěl. „Já se obávám, že to, co jsem říkal na výboru, bylo určeno pro členy výboru. Takže nebude to tady říkat, je to na nich, jaký výstup si z toho jednání udělají,“ sdělil novinářům.
Jiří Skalický z TOP 09 řekl, že Pekárek o své verzi členy výboru nepřesvědčil. „Pro mě osobně to vysvětlení nebylo zcela přesvědčivé, a proto jsem hlasoval tak, aby rozhodl soud,“ vysvětlil Skalický.
Benda: Věc má být ukončena před soudem
Marek Benda z ODS měl prý o svém rozhodnutí jasno ještě před jednáním výboru. „Když už padlo jedno rozhodnutí soudu, i když nepravomocné, je nutné, aby věc byla ukončena před soudem, a ne v Poslanecké sněmovně,“ uvedl.
Zároveň prý ale nevylučuje, že je Pekárek nevinen, jak tvrdí. „Celý případ je prý proti němu vykonstruován. Může mít i pravdu, to já nevylučuji. Ale je opravdu nutné, pokud máme rozhodnutí soudu, byť nepravomocné, aby to skončilo třeba i jeho propuštěním, ale u soudu,“ zopakoval Benda.
Místopředsedkyně ODS a předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová navrhuje, aby mandát poslance zanikl po pravomocném odsouzení. S tím Benda částečně souhlasí.
„Bylo by správné, pokud je člověk odsouzen za úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody, aby jeho mandát zanikl. Ale muselo by to být až od příštího volebního období, jinak by nám to Ústavní soud zrušil. Ta pravidla musí být platná po celé volební období stejně, takže teď už příběhy pana Pekárka nebo pana Ratha nemáme šanci vyřešit,“ uzavřel Benda.
Pekárek v polovině listopadu spolu se dvěma kolegy nahradil ve sněmovně trojici takzvaných rebelů z ODS, své členství ve straně ale pak pozastavil, mandát si nechává. O vydání Pekárka budou poslanci rozhodovat na úterním zasedání.