Sněmovna se pustí do projednávání zákona o změně struktury státních zastupitelství

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci a Praze by mohla skončit. Poslanci začnou projednávat zákon, který je ruší a naopak zřizuje specializovaný protikorupční útvar. Nově by také nejvyššího státního zástupce na deset let jmenoval prezident, ne vláda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci | Foto: Alena Vykydalová | Zdroj: Český rozhlas

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS by byl rád, kdyby zákon o státních zastupitelstvích podpořila i opozice.

„Já předpokládám, že zákon bude puštěn do prvního čtení, očekávám ale docela dlouhé debaty ve všech možných výborech. Ten zákon je velmi důležitý a naprosto chápu, že vyžaduje diskuzi napříč politickým spektrem, ale od začátku říkám – já bych byl velmi rád, kdyby takovýto zákon neprošel jenom koaličně, ale aby měl i širší podporu v opozici,“ uvedl.

V prvním čtení chtějí vládní návrh podpořit i sociální demokraté. Podle šéfa jejich poslanců Jeronýma Tejce je ale potřeba ještě řadu věcí dořešit. Například kompetence a odvolatelnost vrchního státního zástupce, který má být volený na deset let.

„Dovedu si představit, jak by takový zákon fungoval a jak by byl kritizován, kdyby například Renata Vesecká byla neodvolatelnou nejvyšší státní zástupkyní po dobu deseti let a například pan Rampula byl šéfem protikorupčního speciálu, také neodvolatelný. I tímto prizmatem je potřeba se na to dívat a vést věcnou debatu o tom, za jakých okolností při razantním posílení pravomocí nejvyššího státního zástupce má být jmenován a především má být odvoláván,“ vysvětlil.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme