Smuteční pochod a shromáždění jsme sledovali online
Přes 10 000 lidí doprovodilo bývalého prezidenta Václava Havla při jeho poslední cestě na Hrad. Na průvod z Pražské křižovatky na Starém Městě k Pražskému hradu navázala vojenská ceremonie. Na historické lafetě převezli vojáci rakev do Vladislavského sálu, kde bude vystavena až do pátečního státního pohřbu.
Smuteční průvod začal v 8 hodin, zhruba po hodině dorazili lidé k sídlu Hradní stráže do Loretánské ulice, kde byla rakev z automobilu přeložena na lafetu. Rakev zakrytá českou vlajkou poté vyjela z kasáren na lafetě historické houfnice, kterou táhlo šest černých starokladrubských koní.
Reportéři Českého rozhlasu sledovali smuteční pietní akt za Václavem Havlem na Pražském hradě
Na Hradčanském náměstí akci sledovaly tisíce lidí. Když lafeta zastavila nedaleko sochy T. G. Masaryka, lidé začali spontánně tleskat a zvonit klíči. Do Vladislavského sálu poté samotnou rakev přeneslo za zvuku svatovítských zvonů šest vojáků.
Vojáci v sále položili za zvuku hudby Česká filharmonie rakev na katafalk. Prezident Václav Klaus v projevu připomněl především Havlovu úlohu při pádu komunismu a následné demokratizaci země. Havel byl podle něj natolik světově uznávanou osobností, že se stal symbolem boje za demokracii a lidská práva.
Havlově památce se poté poklonili politici a diplomati i jeho přátelé. Ve 13 hodin se otevřela svatovítská katedrála i pro veřejnost, rozloučit se s Václavem Havlem mohou lidé až do zítřejšího večera. Páteční pohřeb v chrámu pak bude jen pro tisícovku pozvaných hostů.
Zobrazit trasu převozu rakve s ostatky Václava Havla na Pražský hrad na větší mapě