Skauti staví na místě vyhořelé hájovny Na Dědku novou klubovnu. Lidé jim na ni přispívají ve sbírce

Hájovna na Dědku uprostřed brdských lesů byla v období druhé světové války sídlem protinacistického odboje. V 90. letech se místo stalo tábořištěm skautů z Rožmitálu pod Třemšínem a sloužilo jim až do roku 2019, kdy dům zničil požár. Na místě teď skauti staví novou moderní klubovnu a už příští rok by se tam mohly vrátit dětské tábory.

Rožmitál pod Třemšínem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obnova vyhořelé skautské klubovny Na Dědku v Brdech

Obnova vyhořelé skautské klubovny Na Dědku v Brdech | Foto: Natalie Máchová | Zdroj: Český rozhlas

„Většina materiálů je ze dřeva, včetně nosného systému z dřevěných kvalitních panelů, z českého smrku. Dřevěná fasáda časem zšedne a bude tak zapadat k brdským dubům a bukům, které mají taky šedou kůru,“ vysvětluje bývalý skautský vedoucí Vítězslav Doležal.

Přehrát

00:00 / 00:00

V místě bývalé hájovny Na Dědku v Brdech natáčela reportérka Natalie Máchová

Hájovna Na Dědku kompletně vyhořela v roce 2019. Nová klubovna bude na stejném místě, kde stávala původní hájovna, ale vypadá úplně jinak. Je to moderní budova, jednoduchá dřevostavba.

„Dovolím si říct, že to bude pravděpodobně jedna z nejzelenějších budov sloužící pro výchovu dětí. Možná i v evropském měřítku, protože se samozřejmě jedná o budovu s nulovou karbonovou a uhlíkovou stopou,“ doplňuje Doležal.

Nová budova bude skautům sloužit tak, aby je vedla k samostatnosti, podobně jako tomu bylo u původní základny.

„Snažíme se o to, aby byly děti samostatné. To znamená, pokud se chtějí večer osprchovat v teplé vodě, tak si musí zatopit, vodu nějak donést a načerpat do výšky, aby jim potom samospádem stekla. To samé platí i o umývání nádobí. A to je hlavní myšlenka, aby skauti byli co nejcitlivější k přírodě a zároveň samostatní,“ zdůrazňuje vedoucí.

Odvaha jako ideál

Tomáš Brettl je rožmitálský skaut, který se dlouhodobě o historii hájovny Na Dědku zajímá. Dřív tam totiž bydlel hajný František Königsmark, který se během druhé světové války aktivně zapojil do odboje.

„V říjnu roku 1944 klatovské gestapo hájovnu obklíčilo a František Königsmark i se svým synem raději odvážně zvolili dobrovolnou smrt, než aby padli do rukou gestapa. A odvaha je i jeden z našich skautských ideálů, který se snažíme naplňovat a klukům i holkám předávat,“ vyzdvihuje Brettl.

Stavbu nové klubovny platí skauti především z dotace, ale přispěla jim i veřejnost a pomohla Skautská nadace Jaroslava Foglara. Lidé do „Dědkovské sbírky“ poslali už přes 1,2 milionu korun.

Přispívat můžou i dál, a to hlavně na vnitřní vybavení nové klubovny. Ta by měla být hotová už na konci roku. Průběh stavby nové klubovny skauti z Rožmitálu průběžně dokumentují na svých stránkách.

Natalie Máchová, jmy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme