Šéf železničních odborů: Nečekám už žádný vstřícný krok od vlády

Omezená městská doprava v Praze, Brně a dalších městech, zablokované dálnice nebo třeba stojící vlaky po celé republice. Tak má vypadat protest odborů proti vládním reformám. Veřejnost by se na něj měla připravit v pondělí 13. června. Oznámili to zástupci odborových svazů v pátek dopoledne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Pejša

Jaroslav Pejša | Foto: Anna Duchková | Zdroj: Český rozhlas

Odborářům se nelíbí připravované strukturální změny v systémech zdravotnictví, penzí a daní. A bojují taky za zachování zaměstnaneckých výhod.

„Po třetí hodině ranní přestanou jezdit naprosto všechny vlaky v ČR. Poslední tři vlaky, které budou v pohraničních stanicích, několik minut po třetí hodině ještě odjedou do zahraničí. Poté až do 16 hodin nebude na železnicích v České republice žádný provoz,“ přiblížil v Ozvěnách dnes pondělní situaci na dráze Jaroslav Pejša, předseda Odborového sdružení železničářů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O připravované stávce jsme v Ozvěnách dne mluvili s předsedou Odborového sdružení železničářů, Jaroslavem Pejšou. Hostem byla i vedoucí výzkumu společnosti SC a C Jana Hamanová.

Chystají se také blokády velkých měst, blokády hlavních silničních tahů. „Podle toho, co nám sdělili zástupci jednotlivých odborových svazů, by se zastavila v Praze městská doprava také od třetí respektive čtvrté hodiny ranní do 16:00. Žádné ranní spoje by už nevyjely,“ přiblížil.

Vláda s námi nekomunikuje, říká Pejša

Podle Pejši odbory od stávky už neodstoupí. „Čekali jsme skoro tři týdny na odpověď vlády po posledním jednání tripartity. Minulý týden bylo zasedání předsednictva tripartity a osobně jsem očekával, že by vláda mohla udělat malý krok a navrhnout schůzi pléna tripartity do 10. června. A my jsme se minulý pátek dozvěděli, že další plénum je až 20. června. Já už nečekám žádný vstřícný krok,“ řekl.

Odborářům podle něj vadí nedostatek komunikace ze strany vlády. „Opakuji to už poněkolikáté – tato vláda tady za určitou dobu nemusí být, ale některé věci, které jsou obsaženy v návrzích vládních reforem, jsou nevratné a už žádná vláda by to nedala do pořádku,“ řekl.

„Začít vyvádět peníze z 1. důchodového pilíře znamená podtrhnout nohy průběžnému systému důchodového zabezpečení,“ dodal předseda železničářských odborů, Jaroslav Pejša.

Odborům nahrává nejednotnost koalice

Podle vedoucí výzkumu společnosti SC a C Jany Hamanové, si odboráři akcemi, jako je stávka, můžou získat podporu veřejnosti. Odborářům může také pomoct, že je koalice dlouhodobě rozhádaná.

„Právě politická nestabilita a to, co se odehrávalo v minulých měsících, nahrává snaze odborů a do určité míry i snaze opozice, aby ukázala, že vládní reformy v takovéto podobě nemají smysl, protože vláda neprokazuje, že je schopna se dohodnout mezi sebou“ uvedla.

Požadavky odborů sice nejsou úplně čitelné. Kritizují obecně plánované reformy. Podle Hamanové to ale k získání podpory veřejnosti bude stačit. „Současné vládě se také nepodařilo dobře komunikovat vysvětlení těch reforem. A v tom případě ani stávka odborů nemusí být jednoznačně konkrétní,“ dodala.

Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme