Šéf ÚOOZ Kubice chce odejít od policie
Jan Kubice odchází z čela Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Oznámil to dnes na poradě s vedením Policejního prezídia. Spolu s ním požádali o propuštění do civilu i jeho tři náměstci Jiří Sadílek, Evžen Vesecký a Hynek Vlas. Od policie chtějí odejít do konce roku.
Informaci, kterou jako první přinesl server Novinky.cz, následně Českému rozhlasu potvrdila mluvčí útvaru Blanka Kosinová. "Oznámil všem přítomným, že on i jeho tři náměstci do konce roku požádají o propuštění ze služebního poměru. Důvody Policejní prezídium zná, nicméně Útvar pro odhalování organizovaného zločinu to považuje za interní záležitost a nebude se k tomu vyjadřovat."
Podle informací Rádia Česko stojí za odchodem managementu útvaru především rozpory v představách o fungování elitní policejní složky, ale i mezilidské vztahy. Vedení útvaru má totiž také problém s tím, že prezídium vedou policisté, kteří nastupovali do nomenklaturní komunistické policie.
Problémy vyvrcholily nedávnou roztržkou na poradě Policejního prezídia, kterou vedl náměstek Jiří Houba, z níž Kubice vyšel s důtkou. Jeho útvar má za úkol odhalovat mafiánské gangy, bránit nelegálnímu obchodu s lidmi a se zbraněmi nebo terorismu.
Jan Kubice ÚOOZ vede už od jeho počátku v roce 1995. Jeho jméno vstoupilo do širšího povědomí před loňskými parlamentními volbami. Tehdy na bezpečnostní výbor přinesl zprávu, která měla popisovat údajné prorůstání organizovaného zločinu do státní správy a politiky.
Kubiceho odchod a také nedávný únik tajných dat z Bezpečnostní informační služby znovu vyvolaly diskuse o tom, jak by měl stát zamezit tomu, aby elitní detektivové nebo zpravodajští důstojníci neodcházeli k soukromým firmám.
Zatímco v Česku opouštějí podle poslance ODS Jana Klase policisté a zpravodajci službu mnohdy velmi naštvaní, západoevropské státy se naopak dokáží o takové lidi postarat: "Většina lidí, kteří pracují ve službě a odcházejí, tak odcházejí po dohodě, nikoli ve zlém. Odcházejí například na lukrativní místa, ale to se týká těch top managementů."
Podle Jeronýma Tejce z ČSSD by si měli vysoce postavení policisté nebo zpravodajští důstojníci hledat místa ve státní správě nebo státních firmách, aby neohrozili informace, které během služby získali.