Šéf ÚOOZ Kubice chce odejít od policie

Jan Kubice odchází z čela Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Oznámil to dnes na poradě s vedením Policejního prezídia. Spolu s ním požádali o propuštění do civilu i jeho tři náměstci Jiří Sadílek, Evžen Vesecký a Hynek Vlas. Od policie chtějí odejít do konce roku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kubice

Jan Kubice | Zdroj: ČTK

Informaci, kterou jako první přinesl server Novinky.cz, následně Českému rozhlasu potvrdila mluvčí útvaru Blanka Kosinová. "Oznámil všem přítomným, že on i jeho tři náměstci do konce roku požádají o propuštění ze služebního poměru. Důvody Policejní prezídium zná, nicméně Útvar pro odhalování organizovaného zločinu to považuje za interní záležitost a nebude se k tomu vyjadřovat."

Podle informací Rádia Česko stojí za odchodem managementu útvaru především rozpory v představách o fungování elitní policejní složky, ale i mezilidské vztahy. Vedení útvaru má totiž také problém s tím, že prezídium vedou policisté, kteří nastupovali do nomenklaturní komunistické policie.

Problémy vyvrcholily nedávnou roztržkou na poradě Policejního prezídia, kterou vedl náměstek Jiří Houba, z níž Kubice vyšel s důtkou. Jeho útvar má za úkol odhalovat mafiánské gangy, bránit nelegálnímu obchodu s lidmi a se zbraněmi nebo terorismu.

Jan Kubice ÚOOZ vede už od jeho počátku v roce 1995. Jeho jméno vstoupilo do širšího povědomí před loňskými parlamentními volbami. Tehdy na bezpečnostní výbor přinesl zprávu, která měla popisovat údajné prorůstání organizovaného zločinu do státní správy a politiky.

Kubiceho odchod a také nedávný únik tajných dat z Bezpečnostní informační služby znovu vyvolaly diskuse o tom, jak by měl stát zamezit tomu, aby elitní detektivové nebo zpravodajští důstojníci neodcházeli k soukromým firmám.

Zatímco v Česku opouštějí podle poslance ODS Jana Klase policisté a zpravodajci službu mnohdy velmi naštvaní, západoevropské státy se naopak dokáží o takové lidi postarat: "Většina lidí, kteří pracují ve službě a odcházejí, tak odcházejí po dohodě, nikoli ve zlém. Odcházejí například na lukrativní místa, ale to se týká těch top managementů."

Podle Jeronýma Tejce z ČSSD by si měli vysoce postavení policisté nebo zpravodajští důstojníci hledat místa ve státní správě nebo státních firmách, aby neohrozili informace, které během služby získali.

Marika Táborská, Pavel Otto, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme