Šedivý: Na zlobované nákupy doplácejí vojáci v terénu

Ministerstvo obrany aktuálně čelí různým otřesům v souvislosti s neprůhledným zadáváním zakázek. Lavinu spustil případ bývalého náměstka pro vyzbrojování Jaroslava Kopřivy, který údajně vyjednával provizi za stamilionový tendr na nákup minometů. Odvolaný náměstek také ukázal prstem na předražené armádní nákupy obrněných vozidel, za nimiž podle Kopřivy stál i bývalý ministr obrany Martin Barták. Ten taková obvinění odmítá. Podobných zajázek ale bude asi více.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Šedivý

Jiří Šedivý | Foto: Marián Vojtek

„Poptávka po určité armádní technice vzniká v devadesáti procentech případů z toho, jak armáda v rámci svých aktivit definuje, jaké zbraňové systémy jsou k tomuto rozvoji potřebné. Jaké mají mít parametry. Akviziční sekce by měla provést marketingový průzkum, zjistit, jestli takové zbraňové systémy na trhu jsou a poté navrhnout způsob nákupu,“ popisuje principy armádních nákupů bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

šedivý.mp3

„Jestli to bude ve výběrovém řízení nebo přímým nákupem záleží na tom, o jaké produkty se jedná a jak jsou na trhu dosažitelné.“

Šedivý věří, že tento postup existuje u většiny nákupů, hlavně těch menších:

„Zcela jistě je ale negativním příkladem nákup transportních letadel CASA, které česká armáda jako produkt potřebuje, ale jiných parametrů, než byl zakoupen. Je to příklad toho, kdy byl prosazen zájem úřednické části resortu obrany proti zájmům Armády České republiky. Podobné případy nejsou tak časté, když už se ale stanou, je to u velkých projektů,“ říká Šedivý.

Nechtěný Dingo

Exnáměstek Kopřiva poukázal i na pofidérní nákupy obrněných vozidel Dingo a Iveco bez výběrového řízení, už osm let se vyšetřuje pochybný nákup Gripenů, s korupcí je patrně spojena i zakázka na rakouské Pandury.

Ohledně vozů Dingo si vojáci v Afghánistánu stěžovali, že vozidla jedou špatně do kopce a problémy mají i při vysokých rychlostech. Američtí velitelé dokonce poukázali na to, že jsou s tímto vozidlem problémy a proto ho nechtějí zařazovat do kolon.

„Tato verze vozidla Dingo je poměrně dost nepovedená, platí tam různá omezení, aby se vozidla mohla provozovat, a přesto se první skupina těchto vozidel koupila. Bohužel pak na neuvážené nebo zlobované nákupy doplácejí vojáci v terénu. A já si myslím, že nákup vozidel Dingo zlobován byl,“ konstatuje Jiří Šedivý.

Podle něj má resort obrany svá specifika v tom, že může mnoho zakázek označit jako strategické nebo je utajit. Proto by se mělo několik poslanců nechat prověřit, aby mohli do zakázek nahlédnout a ty tak byly více pod kontrolou.

Karolína Koubová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme