Sčítání volebních výsledků v Praze se opožďuje
Sčítání volebních výsledků v Praze se opožďuje. V hlavním městě zbývá sečíst posledních zhruba sto okrsků. V Praze zbývá sečíst zhruba sto volebních okrsků, z ostatních krajů se zpracování výsledků opožďuje ve středních Čechách a na Olomoucku. Tahle skutečnost zřejmě konečné výsledky hlasování příliš neovlivní. Je jasné, že nejsilnější vládní strana - sociální demokraté obsadí v Evropském parlamentu jen dvě křesla stejně jako KDU-ČSL a politické hnutí Nezávislí. Oproti volebním prognózám si ale polepší komunisté, kteří získají šest mandátů. Tři křesla obsadí Sdružení nezávislých kandidátů -Evropští demokraté a devět vítěz voleb - Občanská demokratická strana. Průběh sčítání vám přinášíme online informace z Českého statistického úřadu. Definitivní výsledky voleb a jména 24 českých europoslanců by měly být známy během dneška. Voleb do Evropského parlamentu se podle předběžných výsledků zúčastnilo 44,6 procenta voličů. V Česku nepřesáhla volební účast 30 procent.
Ačkoli hlasování skončilo v sobotu, sčítání hlasů nemohlo začít dříve než v neděli ve 22 hodin. Volby do Evropského parlamentu se totiž konají ve státech 25 v různých termínech, a tak se muselo čekat na uzavření poslední volební místnosti v poslední zemi. Podle volebních komisařů nebude sčítání příliš složité. Celé Česko mělo totiž stejné kandidáty a voliči mohli uplatnit jen dva preferenční hlasy. I pro eurovolby platí, že nejdříve budou výsledky z malých obcí a až potom z měst.
Sečteno už 95 procent hlasů
Statistici jsou těsně před cílem. Průběžné výsledky vesměs kopírují povolební odhad. Nejúspěšnější stranou je ODS, která by v Evropské parlamentu měla mít 9 poslanců. Následují komunisté se šesti a pak Sdružení nezávislých kandidátů - Evropští demokraté se třemi. Ostatní strany a sdružení - tedy lidovci, sociální demokraté a Nezávislí mají zatím po dvou mandátech.
V hlavní kanceláři ODS panuje po dosavadních pro stranu příznivých odhadech výsledků eurovoleb spokojená nálada. Kandidáti, kteří by mohli podle předběžných čísel obsadit v Evropském parlamentu minimálně 9 křesel, už naznačují, co by tam chtěli dokázat. V pořadí druhý na kandidátce ODS, brněnský primátor Petr Duchoň chce prosadit, abychom nebyli v Evropské unii zemí, která bude jen plátcem, ale naopak příjemcem. "Veškeré indicie svědčí o tom, že záhy po vstupu se stáváme čistým plátcem a to je věc, která se mi nelíbí. Zvlášť pak to kontrastuje s pozicí Irska, které patří k nejbohatším zemím Evropské unie a přesto patří k těm zemím, které si dokázaly přívod Evropských peněz i za této situace."
Předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla přiznává neúspěch své strany. Jak ve vysílání Radiožurnálu zdůraznil, sociální demokracie se ale neodklonila od svého programu. "Řešíme ty situace, které jsou potřebné. Komunisté slibují jakousi věčnou nehybnost, což je nepoctivé a nerealistické. Náš program vychází z reality, ale teď v evropských volbách jsme prostě nedokázali dát občanům odpovídající odpověď a tyto volby jsme prohráli." Špidla chce proto vedení sociálních demokratů požádat o vyslovení důvěry, informuje o tom zpravodajský server iDnes. Učiní tak na zasedání ústředního výboru strany. Při současném výsledku evropských voleb prý Špidla nemá jinou možnost, než zjistit, jak silný má mandát.
Výrazný zisk zaznamenali v českých volbách do Evropského parlamentu komunisté. Odhady jim přisuzovaly 17 procent hlasů, tedy 5 poslaneckých mandátů. Průběžné výsledky voleb ale hovoří o zisku 21 procent, což by pro komunisty znamenalo poslaneckých mandátů šest. Lídr komunistické kandidátky Miloslav Ransdorf ale není s výsledkem strany zcela spokojený. "Sice jsme mohli mít daleko lepší výsledek, kdyby se opravdu celá strana postavila za volební kampaň, ale i tak je to výsledek, na kterém se dá stavět."
Debaklem skončily volby do evropského parlamentu pro Unii liberálních demokratů, ve které měla největší vliv vládní Unie svobody. Podle průběžných výsledků voleb získala strana jen necelá 2 procenta hlasů. To znamená, že tato vládní strana nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Evropského parlamentu. Příčiny prohry pro Radiožurnál komentovala jednička kandidátky - senátorka Helena Rögnerová. "Ta vláda je ve velmi špatné situaci. Unie nedokázala po tu dobu, co ve vládě byla, jednoznačně prezentovat svoji pozici, že má ambice zabránit vstupu komunistů do vlády a zabránit zadlužování."
Naopak další dva nové politické subjekty na naší scéně se uvedly významným úspěchem. Sdružení nezávislých kanditátů a Evropští demokraté získali přes deset procent hlasů, Nezávislí více než 8 procent hlasů. Lídr kandidátky senátor Vladimír Železný je s výsledkem spokojený, a slibuje, že bude usilovat o zprůhlednění evropských finančních toků. "Můžeme přispět informacemi, můžeme využít velice prestižního postavení poslance Evropského parlamentu k tomu, abychom zaútočili na bruselského byrokrata, úředníka, který je povinen informace poskytnout, a zeptat se ho, proč tyto peníze zase šly do Portugalska a ne do Česka?"