Bývalý imám Shehadeh půjde na deset let do vězení, potvrdil odvolací soud

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc k účasti na teroristické skupině a financování terorismu odpyká deset let ve vězení. Trest mu ve čtvrtek potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze. Samerovu bratru Omarovi uložil trestní senát jedenáctileté vězení, Samerova švagrová Fátima Hudková má za mřížemi strávit šest let. Manželé jsou však stíháni jako uprchlí, soud vynesl rozsudek v jejich nepřítomnosti.

Aktualizujeme Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní soud v Praze projednával 21. května 2020 odvolání v případu bývalého pražského imáma Samera Shehadeha (na snímku)

Vrchní soud v Praze projednával 21. května 2020 odvolání v případu bývalého pražského imáma Samera Shehadeha (na snímku) | Zdroj: ČTK

„Co se týče viny, nemáme nejmenších pochybností,“ prohlásil při odůvodnění verdiktu soudce Alexander Károlyi. Soud podle něj vycházel z přiznání Shehadeha, výpovědí svědků a ze záznamů konverzace trojice přes mobilní aplikace. „Ty důkazy jsou zcela neoddiskutovatelné,“ dodal.

Student salafismu, jeho bratr a dívka ze středočeské vesnice. Kdo je kdo v kauze cesty za syrskými teroristy?

Číst článek

Shehadeh v listopadu 2016 pomohl svému bratrovi odjet do Sýrie a vstoupit do teroristické organizace An-Nusra, později známé jako Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie). Později zajistil cestu i Hudkové, kterou předtím po internetu s Omarem oddal. Teroristické organizaci také přes prostředníky několikrát poslal peníze.

Bývalý imám se k pomoci bratrovi a jeho ženě i k posílání peněz do Sýrie u hlavního líčení přiznal. Nepovažuje to však za trestné, protože neuznává syrskou vládu a organizaci nevnímá jako teroristickou. Shehadeh také uvedl, že pro něj rozhodnutí českých soudů není podstatné, protože nerozhodují podle islámského práva šaría. Ve čtvrtek při vynášení rozsudku odmítl povstat. „Nerespektuji vaši legislativu,“ odůvodnil to.

O někdejšího imáma se zajímaly tajné služby již před několika lety, když vyzval muslimy, aby se neúčastnili bohoslužby proti terorismu spolu s křesťany. V roce 2017 odjel z Česka, následně ale přišlo obvinění z účasti na teroristické skupině. Policie ho zadržela v Jordánsku. Do Česka byl převezen v listopadu 2018 a od té doby je ve vazbě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme