Rozloučení s Havlem by mělo být v mnohém podobné pohřbu T. G. Masaryka
Organizátoři dnešního smutečního průvodu s ostatky exrezidenta Václava Havla se v mnohém inspirovali pietním obřadem, který doprovodil na poslední cestě prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Ten zemřel 14. září 1937 a o týden později prošel Prahou smuteční průvod, v němž zaujímala nejdůležitější místo rakev s Masarykovými ostatky. Ležela na dělové lafetě a stejným způsobem bude přepravena na Pražský hrad i rakev s tělem Václava Havla.
Rozhlas v roce 1937 vysílal celé smuteční rozloučení s prezidentem Masarykem v přímém přenosu.
Poslechněte si unikátní archivní záznamy rozhlasového přenosu z posledního rozloučení s T. G. Masarykem. Jejich sestřih připravil Jan Herget
Smuteční setkání začalo 21. září v půl desáté dopoledne na Pražském hradě a rozhlasovým posluchačům ho zprostředkoval reportér F. K. Zeman.
„Velké prostranství mezi dvěma křídly a průčelím Matyášovy brány je pokryto celé černým suknem. Na mohutných pylonech zavěšen, vlaje do prudkého větru mocný černý baldachýn, který vrhá své podivné stíny na zahradu, kterou prostřela po černé dlažbě tohoto prvního nádvoří Hradu pražského láska země k tomu velikému muži, který tady nedaleko od nás, ve své rakvi, leží připraven na poslední rozloučení s námi.“
Jediným, kdo na prvním nádvoří Pražského hradu promluvil, byl Masarykův nástupce v úřadu prezidenta Edvard Beneš. Svou řeč zakončil provoláním, které jasně odráželo tehdejší rostoucí politické napětí a odhodlanost československého národa neustoupit vnější agresi.
„Prezidente osvoboditeli, odkazu, který jste vložil do našich rukou, věrni zůstaneme!“
Na druhém nádvoří pak byla rakev uložena na dělovou lafetu. „Podél lafety, po každé straně, stojí tři prostí vojáci Masarykova pěšího pluku se skloněnými puškami, vojáci, kteří zastupují šest národností, šest jazyků našeho státu. A je to nyní poryv bolesti, který se přehnal nádvořím, když osiřelo,“ hlásil tehdy rozhlasový reportér Zeman.
Průvod, ve kterém byli prezidentovi příbuzní, politici, diplomaté a především vojáci, se pak vydal Chotkovou ulicí přes Klárov a Mánesův most do centra města. Celou trasu průvodu lemovaly statisíce lidí, kteří se přijeli rozloučit s prezidentem osvoboditelem.
Cílem průvodu bylo Wilsonovo nádraží, kde se uskutečnila vojenská přehlídka. Poté vojáci Masarykovu rakev naložili na smuteční vlak, který ji odvezl do středočeského Stochova. Odtud ji pak odnesli občané nedalekých Lán. Na místním hřbitově je také náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk pochovaný.