Ropákem roku je podle ekologů ministr průmyslu Tošovský
Ekologickou anticenu Ropák roku 2009 získal ministr průmyslu Vladimír Tošovský. Ocenění za nejhorší čin proti přírodě si vysloužil za návrh, který počítá s prolomením limitů těžby uhlí. Výsledky ankety dnes zveřejnily Děti Země.
Komise, která o udělení Ropáka 2009 rozhodovala, vyhodnotila jako nejvíce antiekologický čin státní energetickou koncepci ČR, kterou považuje za zastaralou, pocházející ze 70. a 80. let minulého století.
Rozhovor s ministrem průmyslu Vladimírem Tošovským v Ozvěnách dne Radiožurnálu
Ekologům vadí, že předpokládá prolomení územních limitů těžby uhlí v severních Čechách, operuje s těžbou uhlí v Beskydech či s pokračující těžbou uranu a s rozvojem jaderných elektráren.
Jak ministr Tošovský řekl Radiožurnálu, za cenu se nestydí a rád si jí převezme. „Já si dokonce nemyslím, že je to úplně anticena. Jediné, co mě na tom skutečně mrzí, že se nevede příslušný dialog. Skutečně si myslím, že koncepce je zpracovaná velmi dobře,“ uvedl.
Zelenou perlu udělovanou za antiekologický výrok dostal náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda. I on si ocenění vysloužil kvůli těžebním limitům.
Do první desítky se probojovala i poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques, a to díky svému známému vystoupení v televizním pořadu Uvolněte se, prosím. Konkrétně komise ohodnotila její výrok: „Biomasa je odpad, který se zpracovává do biomasy“.