Právo má být předvídatelné, říká ombudsman. Podporuje vznik veřejné databáze rozsudků

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček podpořil systematické a povinné zveřejňování pravomocných soudních rozhodnutí ve veřejně dostupné databázi zakotvené v zákoně. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí kanceláře ombudsmana Iva Hrazdílková. Databáze anonymizovaných pravomocných rozhodnutí soudů všech stupňů by podle ombudsmana posilovala transparentnost a předvídatelnost rozhodování soudů a pomohla by sjednocovat judikaturu.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Křeček

Databáze soudních rozhodnutí by podle ombudsmana posílila transparentnost a sjednocení judikatury. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

V současnosti zveřejňování soudních rozhodnutí upravuje podle ombudsmana instrukce ministerstva spravedlnosti. Existuje veřejně přístupná databáze rozhodnutí vrchních a krajských soudů. Počet zveřejněných rozhodnutí nižších soudů je ale podle Křečka nízký, neboť nemají povinnost databázi naplňovat.

Ombudsman i rozvědka. Úřady předávají reklamním firmám data o návštěvnících webu, často nevědomky

Číst článek

„Právo má být předvídatelné a musí lidem dávat určitou jistotu. To ovšem předpokládá, že nejen veřejnost, ale i soudci se mohou kdykoli seznámit s rozhodováním vrcholných i jiných soudů v typově stejných věcech,“ uvedl Křeček.

Zřízení Registru judikatury předpokládá poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu návrhu novely zákona o soudech a soudcích. Pozměňovací návrh předložil předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Křeček upozornil, že v mezinárodním srovnání patří Česká republika v přístupu veřejnosti k soudním rozhodnutím nižších stupňů k nejhorším v Evropské unii. Evropská komise přitom dlouhodobě podporuje zveřejňování soudních rozhodnutí.

Mezi země s nejlepším přístupem k judikatuře patří podle ombudsmana Slovensko, Maďarsko nebo i Rumunsko. Na Slovensku po stanovení této povinnosti v zákoně v roce 2011 zprovoznili elektronickou databázi soudní judikatury za méně než rok, upozornil ombudsman.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme