Rath končí jako hejtman i v ČSSD. Kraj povede náměstkyně Moravčíková
David Rath rezignoval na funkci krajského zastupitele, a tím i na funkci středočeského hejtmana. Poslancem zatím zůstává. Zároveň opouští ČSSD. Stalo se tak nedlouho poté, co Ratha ústecký soudce poslal do vazby. Podle něj hrozilo, že by mohl ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti nebo utéct.
Soud tak vyhověl podnětu ústecké státní zástupkyně Lenky Bradáčové, která kauzu dozoruje. Policie Ratha obvinila z přijetí úplatku. Kriminalisté ho zadrželi v pondělí večer těsně po činu a našli u něj sedm milionů korun a dalších třicet milionů pak později u něj doma. Hrozí mu až dvanáct let vězení. Rath obvinění odmítá. Podle něj jde o připravovanou popravu politika.
David Rath byl večer převezen do vazební věznice v Litoměřicích. Krátce před čtvrt na devět ho tam přivezla policejní eskorta. Hned za branou dnes již bývalého hejtmana převzala vězeňská služba. Jak dlouho tam David Rath ve společnosti zhruba čtyř stovek vězňů pobude, záleží na průběhu dalšího vyšetřování. Rathův advokát Adam Černý proti obvinění i vazbě podal stížnost.
O vývoji kauzy okolo Davida Ratha mluvila po 15. hodině na Radiožurnálu Martina Spěváčková
Středočeský kraj povede dočasně náměstkyně hejtmana pro majetkovou oblast Zuzana Moravčíková. Vyplývá to z jednání vedení krajské sociální demokracie a je to i rozhodnutí odstupujícího hejtmana Davida Ratha, který dnes ještě před rezignací náměstkyni Moravčíkovou pověřil řízením kraje.
„Mým prvním krokem bude svolání rady kraje na pondělí, jak jsme zvyklí se scházet. A samozřejmě svolám jednání zastupitelstva Středočeského kraje. Předběžný termín máme 11. června. Ten ale musí schválit rada. To je to, co mě čeká - prověřit čerpání a uzavírání smluv z ROPu, prověřit vyhlašování veřejných zakázek. Je toho spousta,“ řekla Českému rozhlasu Zuzana Moravčíková.
Náměstkyně Moravčíková by se měla stát i jedničkou na volební kandidátce ČSSD pro podzimní krajské volby. Uvedl to náměstek středočeského hejtmana pro oblast životního prostředí Miloš Petera.
„Předsednictvo doporučilo klubu zastupitelů nominovat paní Moravčíkovou na funkci hejtmana. Bylo doporučeno, abychom zřídili funkci statutárního vicehejtmana, na kterého jsem byl nominován já. Potom jsme byli seznámeni s tím, že David Rath pověřil ještě před rezignací náměstkyni hejtmana zastupováním po dobu, než bude zvolen nový hejtman.“
„David Rath ukončil své členství v sociální demokracii a odešel z kandidátky pro krajské volby, které budou v říjnu letošního roku. Toto své písemné oznámení adresoval své místní organizaci. Adresoval ho také krajskému vedení sociální demokracie,“ potvrdil Radiožurnálu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Podle něj by měl Rath složit i poslanecký mandát: „Domnívám se, že by neměl následovat Víta Bártu. Neměl by následovat Pavla Béma a měl by skutečně odejít zcela z politiky. Ukončit své politické aktivity a věnovat se trestnímu řízení a své obhajobě v rámci trestního řízení.“
Podle informací Radiožurnálu byl David Rath převezen někdy po třinácté hodině ze sídla protikorupční policie na krajské zastupitelství do Zborovské ulice v Praze, kde policie znovu prohledávala jeho kancelář.
Během dopoledne také do sněmovny dorazila dokumentace a žádost policie o vydání Ratha. Tu si hned poté odnesl na stranickou půdu do Lidového domu šéf imunitního a mandátového výboru předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Tento jeho krok ale rozzlobil předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou z ODS.
Kauza Ratha poškozuje podle Klause českou politiku. Nečas mluví o selhání jedince
Číst článek
Sobotka ale pochybení odmítá: „Já mám právo jako člen mandátového a imunitního výboru se s tím spisem seznámit. Já jsem se s ním seznámil. Sem do Lidového domu ho donesl tajemník mandátového a imunitního výboru. Ten si ho také odnesl zpět do poslanecké sněmovny. Nikdo jiný ty dokumenty v ruce neměl.“
Ke kauze se dnes vyjádřil také prezident Václav Klaus. Ten řekl, že pokud je to pravda, je dobře, že policie konala tak rezolutně a nekompromisně, jak předvedla. Podle něj bude mít kauza mezinárodní přesah a nesmírně poškozuje Českou republiku a důvěru občanů v ní.
Premiér Petr Nečas řekl, že zpráva o zatčení poslance Ratha je šokující a celý případ by měla co nejdřív rozplést policie. Premiér doufá, že kauza ‚neušpiní i zbytek české politické scény‘.
Advokát Láska: Krabice s vínem? Rath asi neměl čas vymyslet něco lepšího
Číst článek
O případ se zajímá také Brusel. Ten vzkázal, že kauzu bude sledovat a bude chtít znát podrobnosti.
Ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová navrhla vazbu i pro zbylých sedm obviněných v případu. Kromě ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové a exposlance ODS Petra Kotta má jít i o ředitelku stavební firmy FISA Ivanu Salačovou a členku představenstva firmy ML Compet Lucii Novanskou. Tuto společnost si prý Středočeský kraj najal na přípravu tendru na dostavbu mladoboleslavské nemocnice.
Stíhaný je údajně také šéf stavební firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský, jehož společnost vyhrála výběrové řízení na rekonstrukci buštěhradského zámku.
V úterý by se měl sejít imunitní a mandátový výbor, aby rozhodl o vydaní Ratha k trestnímu stíhání.