Policie: Napadení novináře na protivládním protestu může být přestupek. Muži hrozí pokuta až 20 tisíc
Napadení novináře Aktuálně.cz Radka Bartoníčka na protivládní demonstraci 17. listopadu vyhodnotili pražští policisté jako možný přestupek. Informovali o tom v pondělí na twitteru. Celou věc proto předali Praze 1, která má v případu rozhodnout. Muži hrozí pokuta až 20 tisíc korun.
„Policisté incident vyhodnotili jako podezření z přestupku proti občanskému soužití, kdy se podezřelý, jenž atakoval novináře, dopustil hrubého jednání,“ uvedli policisté na twitteru.
„Celá věc tak byla odevzdána Úřadu městské části Prahy 1 k projednání, přičemž za tento přestupek hrozí pokuta až 20 tisíc korun,“ dodali.
Dlouholetý politický reportér serveru Aktuálně.cz popsal, že při demonstraci mapoval celkové dění, dělal rozhovory a natáčel dav před sebou. Někteří jedinci se ho během té doby snažili dostat mimo čelo průvodu, přestože nikomu nebránil v pohybu, popsal. „Jeden z nich mi srazil mobilní telefon, kterým natáčím,“ doplnil.
Účastníci protestu proti České televizi a vládě napadli novináře. Případem se zabývá policie
Číst článek
Atmosféra na místě byla ten den vypjatá. Protestující demonstrovali pod heslem Česká republika na 1. místě nejen proti vládě, ale třeba také proti České televizi. „Já se k vám chovám slušně, tak se chovejte slušně,“ říká na videu jednomu z protestujících Bartoníček. Pořadatel demonstrace Ladislav Vrabel ho pak vyzývá, aby odešel.
Následně do Bartoníčka několik lidí strčí. A plešatý muž s bradkou mu srazí telefon, který novinář drží v ruce. „Nelez mi před nohy,“ varuje ho důrazně. „Co si to dovolujete,“ ohradí se novinář. A další křičí: „Vemte ho!“ V tu chvíli už jsou na místě členové antikonfliktního týmu v reflexních vestách.
„Redakce našeho online deníku se ohrazuje proti vnímání role médií a novinářů jakožto subjektů konfliktů či jako reprezentantů jakékoliv strany sporů, o kterých nezávisle informujeme,“ uvedlo vedení Aktuálně.cz.
Protestu proti vládě a České televizi se ve čtvrtek v den výročí 17. listopadu 1989 a 1939 zúčastnily tisíce lidí. Prošly Prahou k budově České televize. Pochod zkomplikoval dopravu v Praze, policie zhruba na dvě hodiny uzavřela magistrálu ve směru z centra na Pankrác a dopravní podnik musel odklonit i náhradní autobusovou dopravu za metro C.