Ptačí chřipka na Hodonínsku zatím zastavená
Zaměstnanci Rybářství Hodonín budou dnes pokračovat v čištění drůbežího velkochovu, ve kterém se objevila ptačí chřipka. Veterináři a hasiči tam včera kvůli výskytu chřipky preventivě usmrtili jedno hejno sedmi set hus. Rybáři přijdou asi o dva milióny korun.
Kolem hodonínské farmy je teď kilometrové ochranné pásmo, ve kterém je omezený jak pohyb lidí, tak přesuny drůbeže. Drobných chovatelů v okolí husí farmy by se aktuální veterinární opatření neměla dotknout.
Další kontroly drůbeže na farmě hodonínských rybářů budou následovat až tři týdny po vyčištění celé farmy, řekl ředitel jihomoravské Krajské veterinární správy Jaroslav Salava: "Bude to záležet na schopnosti chovatele. Jak rychle dokáže vyklidit haly, jak rychle dokáže zasanovat prostředí a vydezinfikovat chovné prostory. Pak můžeme začít počítat potřebných 21 dní."
U zbývajících hus ve velkochovu Rybářství Hodonín dosavadní testy ptačí chřipku neprokázaly. Usmrcení dalších více než dvou a půl tisíce hus tak zatím není potřeba. Krajská veterinární správa proto dnes ráno odvolala z farmy padesátku hasičů z Brna a Hlučína na Opavsku.
Onemocnění ptačí chřipkou zjistili veterináři při pravidelných kontrolách chovu. Mělo je devět hus na Písečenském rybníku u Hodonína. Naštěstí nejde o rizikový typ chřipky H5N1, ale o nízkopatogenní kmen H7. Ten pro člověka není rizikový.
Ptačí chřipka se v Česku poprvé objevila před třemi lety. Tehdy se jednalo o její obávaný typ H5N1. Virus byl zjištěn u mrtvé labutě nedaleko Hluboké nad Vltavou.
Přečtěte si také:
Veterináři hlásí další případ ptačí chřipky u nás
V Německu se znovu objevila ptačí chřipka
V Braniborsku byl potvrzen třetí případ ptačí chřipky
Ptačí chřipka v Polsku zachvátila drůbežářské centrum
Podle vědců zatím ptačí chřipka neohrožuje Severní Ameriku