Průzkum HN: Některé firmy byly vydírány politiky

Titulní strany deníků plní informace o rekordní půlmiliardové loupeži. Noviny zaujala ale i jiná témata. Hospodářské noviny zveřejnily výsledky svého dalšího průzkumu a došly v něm k "šokujícímu zjištění": Více než pětina ze čtyř set firem v České republice čelila vydírání. Jeho škála je přitom pestrá - od drsného nátlaku konkurence přes požadování výpalného až po vyhrožování fyzickou likvidací. Nejhorší podle HN ale je vydírání ze strany veřejných činitelů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Na vydírání ze strany politiků si v průzkumu Hospodářských novin stěžovalo 15 procent firem. Čtyřicet procent upozorňovalo na nekalé praktiky konkurence. Lehčí obchodní vydírání typu "vaší nabídku snižte na polovinu, nebo s vámi ukončíme spolupráci" je podle listu na denním pořádku.

Více než polovina firem oslovených Hospodářskými novinami se domnívá, že vydírání je v českém prostředí stále velký problém. Jenže firmy o vydírání mluví jen anonymně. Otevřeně o něm nerady mluví, podotýkají Hospodářské noviny.

Právo na titulní straně upozorňuje, že za nezaplacení poplatku u lékaře může hrozit až exekuce. A jak na to deník přišel? Promlčecí doba na nezaplacený poplatek je tři roky. Už ale existují firmy, které jsou ochotny od lékařů a nemocnic pohledávky odkupovat. Na pacientech je pak budou vymáhat tradiční cestou - nejprve formou dopisů, pak soudním řízením. Pokud ani to nepomůže, povede situace k exekuci.

Lékař nemá sice povinnost poplatky na pacientovi vymáhat, ale může ho dát k soudu. V takovém případě zaplatí soudní poplatek 600 korun. Pokud soud vyhraje, musí soudní poplatek zaplatit žalovaný, tedy pacient. V případě, že si lékař vezme advokáta, platí poražená strana i jeho.

Nezaplacení třiceti korun tak vyjde na šest tisíc. Praktičtí lékaři podle deníku Právo možná tuto proceduru absolvovat nebudou chtít. Ale nemocnice, kde jsou poplatky vyšší, budou muset.

Lidové noviny - shodou okolností v den stávky učitelů - zveřejňují výsledky mezinárodního průzkumu, ze kterého vyplývá, že se školáci z Česka drží ve špičce. V pravidelné studii Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) obsadili 15. místo. Podrobnější výsledky budou zveřejněny až dnes.

Už teď je ale jasné, že například, co se týče chemie a biologie, vládnou české děti nadprůměrnými znalostmi. Lepší jsou podle Lidových novin jen Finové a Japonci.

Mezinárodní průměr v testech OECD je 500 bodů. Školáci získali bodů 513. Malí Češi tak ve svých znalostech předběhli všechny sousedy kromě Německa. Proti studii z roku 2003 si ale děti české pohoršily.

Tehdy se umístily na devátém místě, letos je to 15. příčka. Propad ale podle Lidových novin nemusí znamenat, že se znalosti českých dětí zhoršují. Posledního průzkumu se účastnilo o 17 zemí více než v roce 2003.

Lidé v bankrotu se objeví na webu. S touto informací přichází Mladá fronta Dnes. Od Nového roku totiž ministerstvo spravedlnosti spouští veřejně přístupný insolvenční registr. Dostat se na něj bude poměrně jednoduché. Stačí, aby začalo správní jednání s dlužníkem. To znamená tři měsíce neplatit, mít alespoň dva věřitele. V tomto případě člověka soud prakticky okamžitě nechá zapsat na seznam. Přibližuje proceduru Mladá fronta Dnes.

Rejstřík vítají věřitelé, kterým podle deníku dominují banky. Češi v současné době dluží asi 800 miliard, z toho 650 miliard si půjčili právě od bank. Věřitelé díky novému systému spolehlivěji prověří rizikové klienty a předejdou tak riskantním a nezajištěným půjčkám, vysvětluje Mladá fronta Dnes.

Marián Vojtek, Kateřina Křenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme