Při nákupu Pendolin podle policie nikdo nepochybil, informuje Právo
Kauzou nákupu rychlovlaků Pendolino se zabývá Právo. Etický panel České televize vede komunistický reportér Martin Švehla, zjistily Lidové noviny. Hospodářské noviny informují o tom, že vláda plánuje odpustit vědcům daň z přidané hodnoty. Mladá fronta Dnes spočítala, že povinné ručení by mohlo od června zdražit.
Postup při nákupu rychlovlaků Pendolino byl podle zákona správný. Podle dnešního Práva policie vyšetřování obchodní transakce odložila. Na nejasnosti při nákupu Pendolin upozornily loni v dubnu České dráhy.
Jejich vedení totiž považovalo smlouvy podepsané předchozím managmentem za nevýhodné. Podle právních auditů, které mělo k dispozici, mohli bývalí šéfové Českých drah dokonce spáchat trestný čin.
To se ale nepotvrdilo. České dráhy teď mohou podat na práci policistů stížnost. Vyšetřování ale neukázalo ani to, proč současné vedení od údajně nevýhodných smluv neodstoupilo.
Bývalý náměstek Ivo Malina, který je podepisoval, totiž upozorňuje, že České dráhy to mohly udělat nejméně šestkrát. Současný managment se ale brání tím, že pro firmu bylo výhodnější účtovat si od výrobce za zpoždění v dodávce penále.
Bývalý komunistický reportér Martin Švehla povede etický panel České televize. Píšou to Lidové noviny. Pětičlenná komise má hodnotit etické vyznění televizních reportáží. Její šéf Martin Švehla byl ale reportérem v normalizační Československé televizi. Mimo jiné připravoval zpravodajství ze sjezdů KSČ. Komunistickou stranu přitom aktivně propagoval.
Podle mluvčího televize Martina Krafla v tom není rozpor. Někteří televizní tvůrci se už ale se Švehlou názorově střetli. Například šéfredaktor aktuální publicistiky Jiří Vondráček tvrdí, že šéf etického panelu účelově manipuluje s podklady pro komisi.
Vláda uvažuje o tom, že odpustí vědcům daň z přidané hodnoty. Píšou to Hospodářské noviny. Daň musí platit vysoké školy a vědecké ústavy, které se zapojují do výzkumu financovaného Evropskou unií. Platí tak například za chemikálie, které potřebují k bádání.
Česko je jednou z mála evropských zemí, kde vědci DPH platí. I z toho důvodu ČR stále dává do společné evropské pokladny na vědu a výzkum více, než si bere. Výzkumníkům se totiž právě kvůli dani nevyplatí o projekty vůbec žádat. Mezinárodní projekty často financují z vlastních úspor nebo ze spolupráce se soukromými firmami.
Povinné ručení by se mělo zdražit, může za to zavádění evropské směrnice. Jak píše Mladá fronta Dnes, Česká republika musí právní úpravu zavést do 11. června. Novela zákona o povinném ručení má zajistit obětem dopravních nehod snadnější odškodnění.
Navíc je má chránit před řidiči, kteří ujedou z místa činu. V takovém případě totiž pojišťovny nahrazují jen poškozené zdraví. Odteď by měly zaplatit i škodu na autě. Zvyšuje se minimální hranice pro případ, že řidiči způsobí hmotné škody - na pětatřicet milionů korun.
Navíc by ale měly růst i ceny nových pojistek. Zvýšit by se měly až o pět procent. Je ale možné, že zdražení nakonec zastaví konkurenční boj mezi jednotlivými pojišťovnami.
Staroměstské náměstí v Praze hyzdí stánky a předzahrádky. Myslí si to památkáři a urbanisté. Proto teď požadují po pražském primátorovi, aby staroměstské trhy omezil, píší Lidové Noviny. Náměstí se podle památkářů stalo pouťovou atrakcí s trhovci a pivními výčepy. Na degradaci historického centra upozorňují už několik let.
Pražští radní ale namítají, že město by tradiční trhy mělo zachovat. Magistrát navíc spolupořádá vánoční a velikonoční trhy. A právě přes náměstí vede takzvaná Královská cesta, kterou si projde snad každý turista. Radní i památkáři se shodují, že je třeba do turismu zapojit další městské části. I ty mají návštěvníkům metropole co nabídnout.