Rakušan kritizuje prezidentování Zemana. Podle něj vládl ‚mocensky a ochranářsky vůči svému okolí‘

Okolí bývalého prezidenta Miloše Zemana bylo strukturálním, v mnoha ohledech možná bezpečnostním problémem. Informace Deníku N, podle kterého Zeman na schůzce v Lánech požádal premiéra Petra Fialu (ODS) o spolupodpis abolice, která se týkala dotační kauzy jeho kancléře Vratislava Mynáře a dalšího případu spojeného s Hradem, jsou podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) vyvrcholením mocenského a ochranářského vládnutí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně ČR.

Bývalý prezident Miloš Zeman chtěl udělit abolici Vratislavu Mynářovi | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Premiér odmítl připojit svůj podpis, stejně jako loni. Tehdy ho Zeman podle Deníku N požádal o spolupodpis abolice, která by znemožnila zahájit případná stíhání v kauzách skartace vrbětické zprávy a úniků informací Bezpečnostní informační služby (BIS) na Hrad. Zeman poté uvedl, že Fialu o nic takového nežádal.

Pokud jsem já mluvil o prověrce, ať se mě zeptají, říká Mynář k pozvání před sněmovní komisi

Číst článek

Ve středu v nejvyšší ústavní funkci po deseti letech skončil, Hrad s ním opustil i Mynář.

„Možná to nakonec ukazuje, že především okolí prezidenta Miloše Zemana byl problém větší, než si myslíme," uvedl Rakušan v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi v neděli.

Poškození zájmů EU

To, že Zeman se svojí žádostí mířil zcela otevřeně směrem k jeho nejbližšímu spolupracovníkovi, ukazuje, že je potřeba změna stylu prezidentování a chápání této funkce, míní. Fiala má jeho jednoznačnou podporu.

S případnou abolicí by nesouhlasil ani místopředseda Sněmovny a první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Uvedl, že Fiala v tomto případě postupoval správně.

Abolice může buď zastavit trestní stíhání, což by byl případ dotační kauzy, v níž je obviněn Mynář, nebo nařídit, aby se trestní stíhání v určitém případě ani nezahajovalo.

Fiala žádost odcházejícího prezidenta ve středu projednal v utajeném režimu na vládě s přítomnými ministry, kteří ho v rozhodnutí abolici nepodepsat podpořili.

Mynář je od jara 2021 trestně stíhaný za poškozování finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu.

24:04

Odmítám jen založit ruce a čekat, obhajuje zřízení sněmovní komise pro hradní kauzy lidovec Heller

Číst článek

Potřebuje spolupodpis

V případu jde o šestimilionovou dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, kterou získala Mynářova společnost Clever Management. Podle policie neuvedla v žádosti všechny údaje, a peníze proto získala neoprávněně.

Prezident má právo udělovat milosti, amnestie a abolice. Pro amnestii a abolici k tomu potřebuje spolupodpis předsedy vlády, případně podpis jím pověřeného člena kabinetu.

V případě abolice prezident nařídí, aby se trestní stíhání pro určitý trestný čin nezahajovalo, a pokud už zahájeno bylo, ale nebylo doposud pravomocně skončeno, aby bylo zastaveno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme