Zeman bude zastupovat Českou republiku na plánovaném summitu NATO, oznámila Šlechtová
Česká ministryně Karla Šlechtová řekla novinářům po čtvrtečním a pátečním jednání aliančních ministrů obrany, že český prezident Miloš Zeman bude v červenci zastupovat Českou republiku na summitu Severoatlantické aliance v Bruselu. Ministerská schůzka se z velké části věnovala právě přípravě setkání vrcholných představitelů NATO.
Summit NATO se uskuteční 11. a 12. července v novém komplexu alianční centrály v Bruselu. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka se Miloš Zeman zúčastní summitu první den – tj. 11. července. Druhý den pak českou delegaci povede zástupce vlády, kterého podle hradního mluvčího určí premiér Andrej Babiš.
Dvě nová velitelství a 1200 nových zaměstnanců. NATO rozšiřuje své velení
Číst článek
Prezident budovu zná, už loni v květnu se šéfové států a vlád zemí aliance právě tam sešli na ‚minisummitu‘ pořádaném při příležitosti převzetí stavby od belgické strany.
Tehdejší setkání ale bylo především příležitostí k prvnímu setkání s novými prezidenty USA a Francie Donaldem Trumpem a Emmanuelem Macronem. Trump tehdy na evropské spojence naléhal, aby skutečně začali na svou obranu vydávat dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), jak se v roce 2014 dohodli na summitu ve Walesu.
Evropští spojenci USA a Kanada od té doby zastavili propad obranných výdajů a letos by měli předložit konkrétní plány, jak se chtějí na ona dvě procenta v roce 2024 reálně dostat.
NATO se chce víc zaměřit na hybridní hrozby z Ruska. S Moskvou je ale dál připravené jednat
Číst článek
Ministři ve čtvrtek a pátek schválili například změny v alianční velitelské struktuře, nově ustavená velitelství v Norfolku v USA a v německém Ulmu mají usnadnit přesuny sil přes Atlantik a po Evropě.
Otázka snazších přejezdů přes Evropu byla také tématem dnešních diskusí s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou. Evropská unie se v poslední době začíná na společnou obrannou a bezpečnostní politiku také více soustředit, například prostřednictvím projektů trvalé posílené spolupráce členských zemí na některých konkrétních projektech. Za zásadní Šlechtová v této souvislosti považuje, že projekty obou organizací se musí doplňovat.