Prezident Klaus podepsal daňový balíček. Od 1. ledna bude vyšší DPH

Prezident Václav Klaus dnes podepsal několik zákonů, mezi nimi i balíček daňových změn. Ten mimo jiné počítá se zvýšení obou sazeb DPH o jedno procento. Stoupnou tak mají od ledna na 15 a 21 procent. Svůj podpis také připojil pod zákon o rozpočtých pravidlech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus přednesl na Pražském hradě novoroční projev

Prezident Václav Klaus přednesl na Pražském hradě novoroční projev | Zdroj: ČTK

Takzvaný daňový balíček představuje soubor 16 zákonů z oblasti daní, sociálního zabezpečení a veřejného zdravotního pojištění.

DPH se zvedne o jeden procentní bod a mírně půjdou nahoru všechny ceny. Výrazně pak mohou podražit zdravotnické potřeby, které se přařazují z nižší do základní sazby. Vyšší DPH odsaje z účtu průměrné rodiny 600 až 1000 korun měsíčně.

Daňový balíček zvyšuje sazby DPH na 15 a 21 procent. Zavádí dodatečnou 7procentní daň pro lidi s vyššími příjmy, omezuje výdajové paušály u živnostníků a ruší daňové slevy pro pracující důchodce. Snižuje se také vratka části spotřební daně z nafty pro zemědělce. Od roku 2014 se výhodná nafta zcela zruší, zvýší se daň z převodu nemovitosti a zruší se stropy odvodů na zdravotní pojištění.

Prezident balíček podepsal, i když dal dříve najevo, že se mu nelíbí, když se taková změna zákonů schvaluje na poslední chvíli. Nejistota kolem výše daní zkomplikovala život firmám a obchodníkům.

Kdyby nezačal platit daňový balíček, DPH by se podle už dříve přijatého zákona sjednotila na 17,5 procentech.

Opoziční ČSSD daňový balíček kritizuje. Podle místopředsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka na to lidé doplatí:

„Ve skutečnosti daňový balíček je velmi špatná zpráva. Je tam zvýšení i nižší daně z přidané hodnoty, což znamená zase tendenci nárůstu základních potravin, tepla, léků a podobně.“

Svět si žil nad poměry

Vyšší DPH a další opatření daňového balíčku by podle měla ministerstva financí přinést do rozpočtu až 16 miliard korun. O tom však pochybuje analytik Reiffeisenbank Aleš Michl. „Nepamatuji si, že by mě na vysoké učili, že v recesi se mají zvýšit daně. Nemyslím si, že je to správné řešení a nemyslím si, že se vybere více.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O účinnosti zvýšení DPH zapochyboval analytik Reiffeisenbank Aleš Michl

Odmítl, že by příčinou současného stavu byla snížená poptávka domácností. „Celý svět si žil nad poměry zhruba do roku 2008 ekonomika strašně moc rostla. A teď nastává jakoby fáze vystřízlivění, lidé se jakoby oddlužují, berou si méně hypoték, méně spotřebitelských úvěrů. A proto ekonomika roste pomaleji.

„Čekal bych od vlády, že uklidní lidi. A myslím, že by se pak spotřeba domácností mohla vrátit do klidnější úrovně,“ poznamenal Michl. „Myslím, že lidé se chovají rozumně. Sami vědí, co mají dělat.“

Podstatou novely zákona o rozpočtových pravidlech, kterou dnes prezident také podepsal, zas je, aby veškeré platby státu, a to jak organizačním složkám státu, tak fondům a územně správním celkům, šly přes účty České národní banky.

Milan Kopp, Jaroslav Skalický, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme