Prezident Klaus ocenil 20 významných osobností a činů

Prezident Václav Klaus na Pražském hradě předal dvacet vyznamenání. Slavnostní akt ve Vladislavském sále Pražského hradu završil dnešní oslavy 85. výročí vzniku Československé republiky. Podle prezidenta je důležité si toto datum připomínat. Oslavami vzniku samostatného Československa se vracíme ke kořenům našeho moderního státu. "Vracíme se k principům, na nichž vznikl, snažíme se pro sebe, pro naši současnost i budoucnost získat z minulosti co největší poučení a inspiraci."

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adolf Born přebírá vyznamenání

Adolf Born přebírá vyznamenání | Foto: Stanislav Peška

Ve svém projevu také připomněl, že rozdílné pohledy na řešení některých konkrétních problémů nesmějí převážit cíl společnosti. "Tím je zájem na prosperitě naší země, na jejím pevném mezinárodním postavení, na vytváření předpokladů pro dobrý život generace dnešní i generací budoucích. I z toho čerpám svůj optimismus, i proto jsem přesvědčen, že potíže, s nimiž se dnes potýkáme, úspěšně vyřešíme."

Václav Klaus poprvé v roli prezidenta předal medaile za hrdinství za zásluhy a propůjčí řády TGM a Bílého lva. Jména oceněných Hrad tajil, přesto se, jak potvrzuje i mluvčí prezidenta Petr Hájek, seznam utajit nepodařilo. "Jak víte, mnoho věcí už uniklo, přestože jsme chtěli, aby to bylo pro diváky České televize a posluchače Českého rozhlasu překvapením." Bylo jich podstatně méně, dvacet. "Myslíme si, že ta vyznamenání jsou záležitost skutečně výjimečná a že by se s nimi mělo šetřit."

Mezi vyznamenanými je například olympijská vítězka Dana Zátopková, zpěvačka Vlasta Průchová, ilustrátor Adolf Born, herec Jiří Kodet či přednosta první interní kliniky Pražské Všeobecné fakultní nemocnice a významný onkolog Pavel Klener. In memoriam Václav Klaus udělil vyznamenání také nedávno zesnulému válečnému letci Aloisu Šiškovi a bývalému prezidentovi Nejvyššího kontrolního úřadu Lubomíru Voleníkovi.

Státní vyznamenání získal i někdejší pražský biskup Jaroslav Škarvada. Řád T.G.M. získala třiadevadesátiletá Luisa Abrahamsová, která za války sloužila u českého letectva ve Velké Británii a po roce 1948 podporovala finančními a věcnými dary rozvoj českého sportu. Stejné ocenění obdrželi i šestaosmdesátiletý Emil Ludvík, bývalý spolupracovník prezidenta Edvarda Beneše, jeden z prvních signatářů Charty 77, a také dvaaosmdesátiletý Antonín Sum, bývalý osobní tajemník ministra zahraničních věcí Jana Masaryka a jeden ze zakladatelů Masarykova demokratického hnutí.

Medaili Za hrdinství prezident Klaus udělil třicetiletému podpraporčíkovi Romanu Macharáčkovi, který působil v Jugoslávii, v Kuvajtu a také v Iráku. Stejnou medaili obdržel pětatřicetiletý Jaroslav Novák, který při požáru domu ve Stráži pod Ralskem vyšplhal do čtvrtého patra a zachránil ženu a dítě.

Klaus, který byl zvolen prezidentem v únoru, udílel vyznamenání vůbec poprvé. Politolog Bohumil Doležal pro Radiožurnál srovnal přístup současného prezidenta Václava Klause a bývalé hlavy státu Václava Havla k udělování státních vyznamenání. "Havel se s tím vyrovnával tak, že uděloval ty ceny spíš bohémským způsobem. Mezi těmi vyznamenáními bylo hodně nekonformních umělců, hodně lidí, kteří se angažovali v disentu. Ten Klausův výběr je spíš takový oficiózní Jsou to zasloužilí lidé, jak se vybírají i v jiných zemích, jak se vybírali u nás před rokem 1948 a upřímně řečeno i po roce 1948."

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Hana Hikelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme